Američania overovali bezpečnosť detí v autách, Toyota, Lexus a Subaru dopadli na výbornú

Americká organizácia pre bezpečnosť cestnej premávky IIHS (Insurance Institute for Highway Safety) zverejnila výsledky najnovších testov inštalácie detských autosedačiek v automobiloch. Výborné výsledky získali Toyota a Lexus, ako aj Subaru.
Vydané  Text: 
### Lexus, Toyota a Subaru sú na špičke v bezpečnosti V tohtoročných testoch získali **najvyššie ocenenie Good+** modely Lexus RX a UX, Toyoty Avalon, Camry, Corolla hatchback, Prius a RAV4. Vozidlá značky Lexus a Toyota získali 7 najvyšších hodnotení a jedinou značkou, ktorá dosiahla rovnako vysoké skóre, bolo Subaru. Stojí za zmienku, že Lexus bol tiež jediným producentom prémiovej triedy, ktorého dva modely získali najvyššie skóre. Dobré hodnotenie Good bolo udelené aj ďalším vozidlám japonských značiek. V prípade Lexusu je to ES, IS, NX a RC, v prípade značky Toyota modely C-HR, Highlander a Prius Prime.
### Dôležité kritériá Pri hodnotení brali odborníci z IIHS do úvahy to, ako hlboko sú upevňovacie prvky autosedačky v priestore medzi operadlom a sedadlom a aký uhol vytvárajú. Posudzovali tiež silu potrebnú na pripevnenie autosedačky do úchytného systému, ako aj umiestnenie horných upevňovacích popruhov.
### Kto vykonával testy? Organizácia pre bezpečnosť cestnej premávky IIHS od roku 2015 testuje nové modely automobilov aj z hľadiska jednoduchosti upevnenia detských autosedačiek. Vychádza z predpokladu, že čím je montáž autosedačky jednoduchšia, tým väčšia je pravdepodobnosť, že bude upevnená správne a zaručí maximálnu ochranu vo chvíli nehody. Na americkom trhu platí pre správny spôsob pripevnenia detských autosedačiek k automobilu normovaný spôsob LATCH (Lower Anchors and Tethers for Children), ktorý je ekvivalentom európskeho ISOFIX-u.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »Predstavujeme AUDI Q6 e-tron: Technologický skok

  • Toto nie je vylepšenie, ani evolúcia. Audi Q6 e-tron predstavuje úplne novú generáciu elektromobilov Audi.

     Nová platforma, nový dizajn, nové technológie, nové riešenia. Také významné, že budú základnými stavebnými kameňmi pre Audi ešte na mnoho ďalších rokov.  Model Q6 e-tron je priekopníkom, ktorý prináša tieto riešenia ako úplne prvý.
  • SERVIS

    Inovatívny rad legálnych žiaroviek OSRAM NIGHT BREAKER® LED W5W je dostupný už aj na Slovensku

  • ams OSRAM, svetový líder v oblasti optických riešení, rozšíril rodinu na Slovensku legálnych LED žiaroviek OSRAM NIGHT BREAKER® LED o žiarovku W5W.

     Osvedčenie Ministerstva dopravy SR o vnútroštátnom typovom schválení komponentu je aktuálne udelené pre náhradné LED svetelné zdroje typu: H1-LED, H4-LED, H7-LED, H7-LED (24 V), a novo aj pre W5W-LED.