Aktuality

Jaguar Land Rover a BMW budú vyrábať elektromobily spoločne. Čo to znamená v praxi?

BMW prvýkrát ukázalo elektrickú i4 a ďalšie elektromobily
BMW i4

V poslednej dobe si obidve spoločnosti prechádzajú náročnejším obdobím, keďže sa im nedarí udržať si rovnaké zisky ako po minulé roky, klesá počet predaných áut zdroj a zvyšujú sa náklady, keďže musia investovať do nových technológií a dodržiavať čoraz prísnejšie pravidlá ohľadom emisií.

Jaguar Land Rover a BMW sa preto (rovnako ako aj iné značky) rozhodli spolupracovať na niekoľkých automobiloch, čím si podelia náklady na vývoj nových elektrických áut.

Podľa člena výboru BMW Klausa Froehlicha majú spoločnosti takto príležitosť napĺňať efektívnejšie potreby svojich zákazníkov skrátením času vývoja a tým, že uvedú vozidlá a najmodernejšie technológie rýchlejšie na trh.

Ušetriť náklady by mali predovšetkým na spoločnom výskume, plánovaní výroby a nakupovaní súčiastok do elektrických áut.

Spolupráca automobiliek pri tom nie je vôbec prekvapujúca, keďže výkonný riaditeľ Jaguar Land Roveru Ralf Speth predtým pracoval 20 rokov v BMW.

V súčasnosti BMW vyrába elektrický motor, prevodovku a výkonovú elektroniku, ktoré tvoria technológiu eDrive pod hlavičkou projektu s názvom Gen 5. Spoločný tím inžinierov JLR a BMW bude v Mníchove pokračovať vo vývoji technológií Gen 5 a obe spoločnosti budú vyrábať svoje vlastné elektrické hnacie ústrojenstvo. JLR ho bude vyrábať vo svojej továrni vo Wolverhamptone, kde zamestnáva 1 600 ľudí.

Zdá sa, že trend spájania síl automobiliek bude v budúcnosti narastať, keďže výroba elektromobilov je drahá, rovnako ako aj moderné technológie.

Automobilky aktuálne napredujú rapídnou rýchlosťou a každá sa snaží prinášať čo najvyššiu kvalitu či už v prevedení, jazdných vlastnostiach alebo samotnej jazde.

Prečítajte si aj:


Jaguar I-Pace – Elektrická šelma s dojazdom až 500 km!

Peter Orosz


BMW prvýkrát ukázalo elektrickú i4 a ďalšie elektromobily

ERIK STRÍŽ


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie