Aktuality

Koľko stojí nabitie elektromobilu? A koľko eur reálne ušetríte na 160 km trase?

Väčšina ľudí si vôbec neuvedomuje, aké lacné je nabíjanie elektromobilov v porovnaní s nákupom konvenčného paliva v podobe benzínu, nafty alebo stlačeného plynu.

Značka KIA pripravila v rámci svojej stratégie upozorňovať na výhody elektromobility video, v ktorom vypočítala, koľko peňazí reálne ušetrí majiteľ elektrického vozidla, napríklad takého KIA e-Soul.

KIA v anglicky nahovorenom videu so slovenskými titulkami uvádza, že 160-kilometrová cesta výjde v aute na spaľovací pohon približne na 16 eur. V elektromobile by ste mali rovnakú vzdialenosť prejsť za štyri eurá, čo je až 75-percentná úspora.

Platí to v prípade, ak má auto spotrebu niečo cez 7 litrov na 100 km a cena paliva predstavuje 1,3 eura za liter.

Samozrejme, do výpočtov by bolo vhodné započítať aj cenový rozdiel medzi elektromobilom a jeho plnohodnotnou alternatívou so spaľovacím motorom. O význame započítavania tohto údaju by sa však dalo diskutovať, pretože cenové rozdiely sú dané nielen typom a druhom vozidla, ale aj jeho technickou výbavou, konštrukčnou vyspelosťou, bezpečnosťou, technológiami pohonu a ďalšími faktormi.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Škoda Octavia Combi Ambition 2.0 TDI (foto: Tomáš Kelement)
Testy

Test Škoda Octavia Combi 2.0 TDI: Vzorný zamestnanec

Keď z jedného modelového radu predáte za 24 rokov viac ako 7 miliónov vozidiel z troch generácií, možno bez akýchkoľvek okolkov hovoriť o úspechu. Štvrtá generácia Octavie, ktorá prichádza na náš trh, má latku nastavenú naozaj vysoko. Dokáže ju preskočiť? Zisťovali sme so základným naftovým motorom.