Aktuality

Peugeot 508L, Citroen C5 sedan a úplne iná KIA Sportage

Peugeot 508L je určený pre čínsky trh a v porovnaní s európskou verziou je dlhší o celých 10 centimetrov. Navyše sa nejedná o liftback, ktorý nachádzame v predaji u nás, ale o sedan, ktorý sa dodáva aj ako plug-in hybrid.

Citroen C5 ako sedan je v Číne stále aktuálnou témou, hoci francúzsky výrobca si pre európskeho zákazníka pripravil modelový rad C5 iba ako stredne veľké SUV s komfortným pružením. V Šanghaji sa C5 predviedla ako sedan s veľmi konzervatívnym vzhľadom, ktorý vychádza z aktuálneho dizajnového jazyka automobilky pôsobiacej na čínskom trhu. Napríklad C3 Aircross sa na tamojšom trhu predáva pod názvom C3-XR a namiesto úzkych LED pásov a maskovaných stretávacích svetlometov má štandardné oblé a veľké svetlá. Viac o čínskom Citroene C3-XR sa dočítate v našom článku Citroën C3 sa vracia ku klasickým predným svetlám, ale nie je dôvod na paniku.

KIA Sportage má v Číne názov KX5 má výrazne odlišný vzhľad. Stále sa jedná o SUV, ktoré je na naše pomery kompaktné alebo stredne veľké, pre čínsky trh má však odlišné predné svetlomety i samotný dizajn prednej masky. Môže evokovať podobnosť s naším Sorentom, ale to by bolo už oveľa väčšie vozidlo.

Možno sa pýtate, ako vlastne môžeme vedieť, že sa jedná o ázijskú alternáciu európskeho Sportageu? Ak ste pozorným čitateľom Autovín, možno si spomeniete, že už dávnejšie sme zverejnili príspevok o modeloch značky KIA, ktoré sa nepredávajú na Slovensku. Medzi automobilmi, ktoré na prvý pohľad nepoznáme, sa objavil aj „náš“ známy Sportage, ale s názvom KX5. To, čo automobilka teraz predviedla na autosalóne v Šanghaji, je výrazná modernizácia modelu, s ktorou sa definitívne stratila vizuálna príbuznosť s európskou verziou.

Erik Stríž
Erik Stríž je redaktorom magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. V mediálnej oblasti sa pohybuje od roku 2007, okrem konvenčných auto-moto tém sa venuje aj problematike udržateľnej mobility, technológiám a dizajnu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

image
Testy

Test Renault ZOE druhej generácie: Najazdili sme viac, ako avizuje výrobca

Renault Zoe sa pred niekoľkými dňami dočkal zásadnej modernizácie. Tretia generácia priniesla nielen evolučne vylepšený zovňajšok, ale aj významne lepší interiér a tiež výkonnejšie akumulátory schopné zabezpečiť dlhší dojazd. My sme nedávno otestovali Zoe v jeho druhej generácii, ktorú budete aj naďalej vidieť v showroomoch a možno aj v bazároch. Stojí za to, aby ste začali zvažovať kúpu?