Aktuality

Poznáme ceny elektrickej Kia e-Soul: Konečne ľudový elektromobil!

Nová Kia Soul je pre mnohých veľkým prekvapením. V prvom rade sa po generačnej modernizácii nezmenila na SUV, čo jej slúži ku cti, zachovala si charakter akéhosi MPV pre moderných aktívnych ľudí, ktorým navyše záleží na tom, aby z výfuku nevypúšťali karcinogény. Trh v Severnej Amerike si môže novinku zakúpiť aj so spaľovacími motormi, pre nás, Európanov, si však juhokórejská automobilka pripravila výhradne elektrické verzie modelu. Ten nesie príznačný názov e-Soul a cenou sa zaraďuje do skupiny najdostupnejších plnohodnotných elektromobilov na Slovensku. Prečo plnohodnotných? Predsa preto, lebo dnes si už môžete zadovážiť aj elektromobil s cenou okolo 13-tisíc eur, ale v skutočnosti sa jedná o elektrické štvorkolky s dizajnom napodobňujúcim osobný automobil. e-Soul je stopercentné auto vrátane 7-ročnej záruky a plnou bezpečnosťou.

Výrazný dizajn predných partií, ako aj samotnej siluety vozidla z profilu, je iba začiatok toho, čím chce e-Soul zaujať. To najpodstatnejšie sa skrýva až v jeho vnútri: oceňujeme predovšetkým solídny batožinový priestor s kapacitou 315 litrov, respektíve 1 339 litrov po sklopení zadných sedadiel a elektrický dojazd na úrovni 277 až 452 kilometrov.

Výbavu ako Bluetooth, FULL LED svetlomety, vyhrievané sedadlá, systémy pre sledovanie a udržiavanie v jazdnom pruhu, adaptívny tempomat s funkciou zastavenia a rozjazdu, zadné parkovacie senzory či dvojzónovú automatickú klimatizáciu a cúvaciu kameru dostanete už vo výbave Gold. Ak si priplatíte za výbavu Platinum, dostanete napríklad aj navigačný systém s 10,25" obrazovkou, audiosystém Harman/Kardon či bezdrôtovú nabíjačku na mobil, dažďový senzor alebo systém manažmentu teploty batérií.

KIA e-Soul sa na Slovensku predáva v troch verziách. Líšia sa technologickou výbavou, maximálnym výkonom elektrického motora a kapacitou akulumátorov, teda aj praktickým dojazdom. Jedná sa o nasledovné verzie:

KIA e-Soul GOLD, max. výkon 100 kW (136 k), kapacita akumulátorov 39,2 kWh, cena 35 690 €
KIA e-Soul GOLD, max. výkon 150 kW (204 k), kapacita akumulátorov 64,0 kWh, cena 39 490 €
KIA e-Soul PLATINUM, max. výkon 150 kW (204 k), kapacita akumulátorov 64,0 kWh, cena 41 290 €

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie