Aktuality

Saab začne konečne opäť vyrábať. Ich nové auto však vyzerá otrasne:

Švédsko-čínska spoločnosť NEVS (National Electric Vehicle Sweden) sa po krachu automobilky Saab rozhodla odkúpiť autorské práva aj továreň, z ktorej ešte pred niekoľkými rokmi schádzali posledné kusy modelov 9-5 a 9-3. NEVS nakoniec nezískal povolenie používať názov zaniknutej značky, no odhodlanie vyrábať elektromobily v bývalých priestoroch automobilky Saab im zostalo. Kým zo začiatku sa predpokladalo, že nový majiteľ spustí výrobu elektrifikovaného auta postaveného na základoch modelu 9-3, ktorý niekoľkokrát prezentovali na rôznych svetových výstaviskách, od sériovej produkcie pre súkromné osoby nakoniec upustili.

NEVS will manufacture the Sion in Sweden

We got NEVS for you! Today is the day. We finally announce our biggest news, yet! The Sion will be manufactured by NEVS. In Trollhättan, Sweden. Climate-friendly, resource-saving and fair. It took several meetings with several potential partners, negotiating every single detail of the Sion’s production. To meet your expectations and to honor our values and vision. Fulfilling these expectations, which are essential to us, took longer than expected. That means, the first Sion will roll off the assembly line in the second half of 2020. We’re not happy about this delay but it wasn’t a hard decision to make. We have 10 months of delay securing an 8 year partnership that will make us keep our promises. But that doesn't change the fact that we are very proud to announce our long term partnership with NEVS. Our story has only just begun.

Uverejnil používateľ Sono Motors Utorok 16. apríla 2019

Teraz sa NEVS rozhodol spolupracovať s nemeckou firmou Sion zaoberajúcou sa vývojom nového automobilu na elektrický pohon s využitím čiastočného dobíjania cez solárne panely umiestnené na karosérii. Prvé prototypy sme mohli vidieť na testovacích jazdách už v roku 2017 a výrobca tvrdí, že toto modulárne autíčko dokáže prejsť až 250 kilometrov na jedno nabitie. Koncept počíta aj s vysokou mierou individualizácie, celé auto bude v podstate akousi skladačkou, ktorá umožní majiteľom meniť panely karosérie či celé interiérové časti podľa vkusu a potreby. Sion by sa mal v spolupráci s NEVS začať naplno vyrábať už začiatkom budúceho roka práve v továrni bývalej automobilky Saab. Predpokladaná cena elektrického vozidla je 25 000 eur.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie