Aktuality

Vynález 10-ročného chlapca môže zachrániť deti pred prehriatím v aute

Vynález 10-ročného chlapca môže zachrániť deti pred prehriatím v aute

Prípady detí zabudnutých v aute, ktoré zomreli na prehriatie, už nie sú len záležitosťou USA, ale stávajú sa aj u nás na Slovensku. Rodičia majú v hlave kopec povinností a starostí a ich nepozornosť a roztržitosť stoja za mnohými tragédiami, ktoré poznačia celý ich život.

Občas ide iba o nesprávne odhadnutie situácie, kedy sa im zdá, že v aute nie je tak horúco a spiace dieťa v aute pár minút vydrží, kým urobia nákup.

Jeden zo známych prípadov na Slovensku sa týkal dvojročného dieťaťa, ktoré otec zabudol vyložiť v škôlke počas horúceho letného dňa a následne zaparkoval auto pred prácou, kde stálo celý deň. Po pracovnej dobe prišiel šok, keď našiel v autosedačke mŕtve dieťa. Po tejto tragédii skolabovala matka dieťaťa, mužovi hrozilo väzenie a o rok neskôr našli otca dieťaťa tiež mŕtveho.

V USA zomrelo podľa štatistík od roku 1998 okolo 712 detí na dôsledky prehriatia po tom, čo boli zabudnuté v aute.

Jedným z týchto detí bolo aj 6-mesačné bábätko, ktorého sused,vtedy iba 10-ročný Bishop Curry z Texasu, prišiel s úžasným nápadom, ako podobným situáciám v budúcnosti predísť. Vynašiel niečo, čo nazval Oáza a slúži ako malé zariadenie, ktoré dokáže monitorovať teplotu v aute a ak dosiahne kritickú úroveň, začne uvoľnovať chladný vzduch, aby teplotu znížilo.

Vynález 10-ročného chlapca môže zachrániť deti pred prehriatím v aute

Keďže sa jedná o prenosné zariadenie, malo byť pevne ukotvené na detskej sedačke a nasmerované tak, aby chladný vzduch prúdil priamo okolo hlavy dieťaťa. Nepochybne to nie je perfektné riešenie, ale má potenciál aspoň čiastočne zmierniť možné dôsledky pobytu dieťaťa v horúcom aute.

Zároveň dokáže upozorniť rodičov alebo iné zodpovedné osoby na zabudnuté dieťa v aute, ktoré je v ohrození, a to pomocou antény.

Bishop Curry je svojmu okoliu známy svojou vynaliezavosťou a fascináciou pre vyrábanie vecí. Zostrojil napríklad ručne vyrobený prak a delo na pingpongové loptičky, hľadal tiež spôsoby, ako roztopiť ľad a sneh na cestách bez použitia posypovej soli.

Vynález 10-ročného chlapca môže zachrániť deti pred prehriatím v aute

Peniaze na projekt venovalo jeden a pol tisíca ľudí

Zariadenie v štádiu vývoja sa uchádzalo sa o dotácie prostredníctvom crowdfundingového portálu GoFundMe. Cieľová suma, ktorú potreboval chlapec zastupovaný svojím otcom nazbierať, bola 24 000 dolárov a pokryť mala okrem hromadnej výroby zariadenia aj ochranu patentu.

Napokon vyzbieraná suma presiahla dvojnásobok plánovanej cieľovej sumy (50 292 USD), takže verejnosť i mikroinvestori očakávali, že produkt v dohľadnej dobe príde na komerčný trh. Kampaň začala ešte v januári 2017, produkt podporilo celkovo 1 596 mikroinvestorov patent na produkt bol Curryovcom udelený 10. apríla 2018. Od poslednej aktualizácie GoFundMe ubehlo deväť mesiacov a produkt zatiaľ v predaji nie je. Čo sa s ním napokon stane, je dnes predmetom neistoty, pretože mnohé ďalšie crowdfundingové projekty sa vytratili krátko po tom, čo získali desiatky tisíc dolárov na svoju realizáciu. Snáď to nebude aj tento prípad, 50-tisíc amerických dolárov rozhodne nie je malá suma.

Avizovaná cena finálneho produktu mala byť 50 dolárov.

Komentár redakcie

Na prvé počutie je Oáza (Oasis) skvelý vynález, ktorý však môže u rodičov ešte viac podporiť nezodpovednosť.

Ak budú rodičia vedieť, že v prípade potreby ich dieťa „podrží“ podobné zariadenie a nenechá ich zomrieť, budú ešte viac nezodpovední a začnú sa na toto malé zariadenie spoliehať. Nesmieme podľahnúť sebaklamu, že ľudia pochopia, že sa jedná iba o núdzový bezpečnostný doplnok.

Spojené štáty americké sú úplne iný svet s vlastnými štandardmi. Ponechávanie detí v aute na parkovisku mnohí považujú za niečo normálne a nezaoberajú sa obavami o bezpečnosť detí. My sa obávame, že keď dáme takýmto rodičom do rúk produkt, ktorý ich ešte viac zbaví zodpovednosti za vlastné dieťa, budú o to viac alibistickí a benevolentnejší.

Riešením je, samozrejme, pozornosť rodičov, ale keď už rodič zlyhá, mali by zasiahnuť technológie. Napríklad Hyundai SantaFe má funkciu, ktorá alarmom upozorní rodiča, že opustil vozidlo a na sedadle nechal dieťa v autosedačke. Práve toto považujeme za rozumný spôsob, ako sa vyhnúť uvedeniu detí do nebezpečnej situácie.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

VW Golf R (auto motor a šport č. 10/2022)
Testy

To sú tlaky! Test VW Golf R

Vrcholná verzia Golfu chce byť auto, ktoré dokáže všetko. Voziť vás každý deň do práce v lete aj v zime, zabaviť vás na okreske, naháňať autá na okruhu a dokonca aj driftovať. Dokáže to všetko?