Autoviny.sk

Podobnosť čisto náhodná: Spoznávate tieto dve celkom rozdielne autá?

Našli automobilky univerzálny dizajn? Autá začínajú byť na jedno kopyto!
Chevrolet Blazer RS a Hyundai Santa Fe

Automobilový dizajn sa vyvíja a prirodzene sa dostáva do doby, kedy je niektorý estetický prvok módnejší ako ostatné.

Každá automobilka má svoj vlastný dizajnový manuál, podľa ktorého tvorí nové modely automobilov, zvyčajne pritom vychádza zo štúdií a konceptov, ktoré zaznamenali pozitívny ohlas verejnosti. Tieto koncepty pritom vždy určitým spôsobom nadväzujú na predchádzajúce modely značky a vyznačujú sa modernou interpretáciou starších detailov a kľúčových elementov.

Keď sa však pozrieme na autá rôznych značiek a vidíme, že typický dizajnový prvok spoločný, pýtame sa, či je to iba náhoda.

Napríklad osvetľovacia technika s LED umožňuje také dizajny svetlometov, o ktorých ešte pred niekoľkými rokmi nikto ani len nesníval. A práve tento prvok - úzke horizontálne svetlá denného svietenia - sa stali pre viaceré automobilky východzie. Spoločne s maskou chladiča tak úzke svetlá tvoria natoľko výraznú dizajnovú črtu, že aj iba malá podobnosť medzi rôznymi autami už priam bije do očí.

Je to aj prípad nasledovných automobilov a koncepčných vozidiel, ktoré si môžete lepšie prezrieť v galérii k článku: Hyundai Kona, Hyundai Santa Fe, Mercedes-Benz Vision Maybach 6 koncept, Mercedes-Benz Vision Tokyo koncept, Škoda Vision X koncept (prichádzajúca Škoda Kamiq), Citroen C4 Cactus, Citroen C3 Aircross a tiež Chevrolet Blazer, ktorý sa predáva v zámorí.

Chevrolet Blazer je na naše pomery stredne veľké SUV, zatiaľ čo v USA ho považujú za crossover. Je dokonca väčší ako európske Santa Fe. V portfóliu značky Chevrolet sa stále jedná o novinku a motoristický magazín Motor1 iba minulý týždeň zverejnil prvú jazdu na tomto pútavom crossoveri.

Našli automobilky univerzálny dizajn? Autá začínajú byť na jedno kopyto!

Čo nám doslova udiera do očí, je dizajn predných partií vozidla. Veľmi nápadne sa podobá na Hyundai Santa Fe, ktorý sa iba nedávno začal predávať aj na Slovensku a slovenský auto motor a šport už aj zverejnil jeho test. Nechceme sa púšťať do špekulácií, kto prišiel s týmto dizajnom skôr a kto koho kopíroval. V každom prípade sú si Chevrolet Blazer a Hyundai Santa Fe z predného pohľadu tak podobné, že mnohí by ich bezpochyby zamenili.

Našli automobilky univerzálny dizajn? Autá začínajú byť na jedno kopyto!
Našli automobilky univerzálny dizajn? Autá začínajú byť na jedno kopyto!

Prednými partiami sa však podobnosti vozidiel končia. Už pri pohľade na profil Chevroletu pozorujeme celkom odlišný charakter i rozmery, o zadných partiách ani nehovoriac. Blazer je dlhší o 227 milimetrov a rázvor kolies má dlhší o 175 mm.

Chevrolet Blazer a Hyundai Santa Fe aj napriek svojej očividnej podobnosti nemajú veľa spoločného a ich vzhľad nie je výsledok badge-engineeringu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie