Aktuality

Nedeľník: Najčítanejšie články tohto týždňa #51 + VIANOČNÝ KOMENTÁR

Najlacnejšie modely vybraných automobilových značiek na Slovensku (december 2018)
Najlacnejšie modely vybraných automobilových značiek na Slovensku (december 2018)
Najlacnejšie modely vybraných automobilových značiek na Slovensku (december 2018)
Najlacnejšie modely vybraných automobilových značiek na Slovensku (december 2018)

Milí čitatelia,

tak ako každú nedeľu, aj tento týždeň som pripravil výber článkov, ktoré sa za uplynulý týždeň na Autovinách ukázali ako najčítanejšie, najkomentovanejšie a najzaujímavejšie. Tento výber zostavujem vždy v nedeľu preto, lebo počas týždňa zverejňujeme veľké množstvo materiálov - autorské články, aktuality, oficiálne informácie od výrobcov, fotogalérie, rebríčky, publicistiku, poradňu a, samozrejme, skvelé testy automobilov, ktoré pripravujeme spoločne s kolegami z časopisu auto motor a šport.

Ponúkam vám výber článkov, ktorými žili Autoviny v uplynulých siedmich dňoch. Jedná sa o kompiláciou nielen najčítanejších príspevkov, ale aj tých, ktoré zaujali vašu pozornosť na našej Facebook stránke Auto Motor a Šport - Slovensko a boli podnetom pre desiatky a stovky vašich komentárov.


Aj tento týždeň sa ako pútavé témy ukázali autonehody a agresivita na cestách. Vidíme to v našich štatistikách, že sa čitatelia opakovane vrajacú aj s starším článkom na tieto témy. Práve včera, teda len dva dni pred Vianocami, som absolvoval 700-kilometrov dlhú trasu po diaľniciach a bol som svedkom množstva nanajvýš nezodpovedného a agresívneho správania za volantom. Vodiči zámerne blokujú ľavé a stredové jazdné pruhy, trestajú vás, keď ich predbehnete, vybrzďujú sa navzájom a vytláčajú z ciest len preto, lebo riešia akési vnútorné problémy a ventilujú sa za volantom. Skutočnosť, že sú Vianoce, ktoré by mohli vzbudiť sebareflexiu, na ich správanie očividne nemá žiadny vplyv.

Už niekoľko rokov tvrdím, že polícia má dnes veľmi zviazané ruky, čo sa týka možností práce s pocestnými agresormi a vytrvalo problémovými jedincami za volantmi. Som presvedčený, že spoločne s väčšími právomocami ich zadržania, stíhania a trestania v podobe vylúčenia zo spoločnosti by sa Slovensko postupne stalo slušnejším a bezpečnejším miestom na život a cestovanie. Keď existujú kamerové záznamy doslova otrasných útokov na cestách, polícia nemá možnosť s nimi nijako pracovať - potrebuje, aby ste vy ako autor videa oficiálne absolvovali byrokratické teátro v štýle kafkovského Procesu a dostali sa do priam osobnej konfrontácie s agresorom, hoci ste sa ho pred niekoľkými hodinami s úľavou zbavili.

Je nanajvýš nevyhnutné, aby sme sa nielen v súvislosti so sviatkami, ale najmä s ohľadom na 21. storočie, v ktorom žijeme, konečne uvedomili a začali správať rozumne, triezvo, vyspelo a zodpovedne. A je na nás, dobrých ľuďoch, aby sme medzi seba neprijímali zlých, nerešpektovali a netolerovali ich nevhodné správanie, alibizmus a egocentrickosť. V kontexte správania za volantom je to o to dôležitejšie, pretože automobil je zbraň, ktorá, ako nás presvedčajú každodenné titulky upozorňujúce na smrteľné nehody, vie byť veľmi ľahko zneužitá.

Považujem za dôležité, aby do legislatívy konečne vstúpila aj morálnosť, pretože práve ona je tým skutočným indikátorom správnosti. Pozor, nie etika, pretože tá sa mení v závislosti od národa k národu, ale morálka je univerzálna. Aj dieťa vie, čo je dobré a čo zlé, lenže ako dospelí na to veľmi efektívne zabúdame a vieme si alibisticky obhájiť to svoje, hoci vnútorne cítime, že nie sme v práve.

Vianočné sviatky sú časom, keď mnohí z nás absolvujú dlhé cesty autom a prejdú stovky kilometrov, aby mohli byť s rodinami. Robia to aj ľudia, ktorí nejazdia často, ale práve sviatky ich k šoférovaniu prinútili. Práve v tomto období je absolútne nevyhnutné stať o niečo lepším a ohľaduplnejším človekom, pretože ak nezvládneme takéto jednoduché životné skúšky, ako je schopnosť tolerovať menej skúsených alebo zmätkujúcich vodičov na cestách, potom nemáme šancu ustáť naozajstné životné problémy. A predsa všetci sa tvárime, že sme schopní zvládnuť všetko.

Takže vám želám, nech tieto skúšky dospelosti a vyspelosti zvládnete s nadhľadom a bez skúsenosti s nevhodným správaním za volantom!

ERIK STRÍŽ


Za aktuálny 51. týždeň v roku 2018 (17.12.-23.12.2018) vyberáme nasledovné príspevky:

Prečítajte si aj:


Prečítajte si tipy, ako reagovať na konflikt na ceste (+VIDEO Z RUSKA)

Redakcia


Januárové číslo auto motor a šport je už v predaji!

ERIK STRÍŽ


Naše testovacie auto meralo spotrebu v litroch za hodinu, viete ktoré a prečo?

ERIK STRÍŽ


TOP 10 najzaujímavejších faktov o novom BMW X5! Toto ste určite netušili:

Martin Šebesta


TEST: Citroën Berlingo BlueHDi 130k Feel - Každodenný hrdina

Peter Orosz


Prvá jazda so Seatom Tarraco! V čom je lepší ako Kodiaq?

Martin Šebesta


Modernizovaná Lada Vesta bude pripomínať Teslu! Pozrite si prvé foto:

Peter Orosz


Nová Mazda 3 vám dá všetko! Má to však svoju cenu:

Peter Orosz


TEST: Vyskúšali sme SsangYong XLV! Ako jazdí a funguje?

Peter Orosz


Vybrali sme vynikajúce vianočné reklamy na autá: žiadne chytanie za srdce, tieto sú o skvelom humore a kreativite!

Redakcia


Toto sú nové rotujúce zvodidlá. Prečo sú lepšie než tie klasické?

Redakcia


Aký je nový R33 BlueDiesel? Nová nafta môže zmeniť všetko

ERIK STRÍŽ


Polícia zverejnila video šialenej nehody pri tuneli Bôrik, BMW letelo vzduchom ako vo filme

Najlacnejšie autá na Slovensku: Prinášame výber najdostupnejších modelov od populárnych značiek

ERIK STRÍŽ


TEST: Kia Sportage 1.6 CRDi 2WD - Showtime

Majo Bóna


Novinka na slovenských cestách! Za slušnú jazdu môžete dostať žolíka

Michal Čabai


13 užitočných tipov, ako zabaviť deti počas dlhej jazdy autom

Redakcia


(2) Mercedes-Benz EQS: Platforma EVA, akumulátor, pohon, energetický a termomanažment
Erik Stríž je motoristický novinár, editor magazínu Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie