Aktuality

Formula 3: Ťažká havária iba 17-ročnej pretekárky sa začala vyšetrovať

Formula 3: Ťažká havária iba 17-ročnej pretekárky sa začala vyšetrovať
Formula 3: Ťažká havária iba 17-ročnej pretekárky sa začala vyšetrovať

Počas nedeľného závodu 17-ročná nemecká pretekárka Sophia Floersch stratila kontrolu nad svojím monopostom a za dramatických okolností vyletela z dráhy. Ako je vidno z videozáberov a fotografií, v ostrej pravotočivej zákrute jej monopost prerazil ochrannú sieť a vletel do sektoru traťových komisárov a zástupcov médií.

Pravdepodobne po kontakte s okrajom dráhy a kolízii s ďalším monopostom jej automobil „vzlietol" a odhadovanou rýchlosťou 280 km/h preletel ponad ochranné bariéry v zákrute Lisboa. Preteky boli následne prerušené na viac ako hodinu, počas ktorej organizátori urobili nevyhnutné opravy na trati.

Podľa informácií tímu Van Amersfoort Racing, Sophia Floersch utrpela vážne poranenia chrbtice a v pondelok sa podrobila 7-hodinovej operácii. Úmyselne pomalá operácia mala za cieľ zabrániť možnosti ochrnutia a ďalším trvalým následkom. Posledné informácie uvádzajú, že operácia dopadla dobre a Sophia sa bude zotavovať v miestnej nemocnici ešte minimálne dva týždne pred tým, ako bude rozhodnuté a ďalšom postupe.

Formula 3: Ťažká havária iba 17-ročnej pretekárky sa začala vyšetrovať

Okrem Sophie utrpel ľahšie zranenia aj ďalší pretekár po čelnom náraze do zvodidiel. Traja traťoví komisári a dvaja fotografi boli ošetrení v nemocnici s rôznymi zraneniami, dvaja s vážnejšími.

Príčiny havárie sú predmetom vyšetrovania, ale prvotné informácie uvádzajú, že chyby v komunikácii medzi organizátormi môžu byť príčinou - alebo aspoň jednou z nich. Podľa vyjadrení niekoľkých pretekárov boli preteky v čase havárie označené zelenou vlajkou. Z nejasných dôvodov nájazd do osudnej zákruty mal ale stále signalizáciu žltej vlajky, čo mohlo spôsobiť prudké spomalenie jazdcov jazdiacich pred Sophiou a následný kontakt.

Okruh, na ktorom sa jazdí Veľká cena Macau, je neslávne známy väčším množstvom vážnych havárií. Len minulý týždeň štyria motocyklový pretekári havarovali počas pretekov, traja z nich museli byť hospitalizovaní. V predchádzajúcich rokoch traja pretekári prišli o život počas súťaží na tomto okruhu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie