Aktuality

Počuli ste už o Wheelchair Moto Cross? Toyota otvorila špeciálny skatepark aj pre hendikepovaných

Pojem mobilita nezahŕňa iba aktuálne vychytené elektromobily, zdieľanie jázd a vozidiel a inteligentné riadenie dopravy a celej infraštruktúry v mestách. Je to aj o oveľa prozaickejších veciach - napríklad pohybe v rozmedzí niekoľkých metrov. Pre nás samozrejmosť, pre iných bez špeciálnych zariadení ťažko splniteľná úloha.

Dlhé roky sa všeobecne a vytrvalo ignorovali potreby a záujmy ľudí s fyzickým hendikepom, ktorý ich „pripútal“ na invalidný vozík. Dnes sa situácia mení k lepšiemu: mestá, inštitúcie i súkromné podniky prispôsobujú svoje priestory tak, aby sa v nich cítili komfortne aj ľudia na vozíkoch a v lepšom prípade vznikajú miesta, kde môžu vykonávať aj športy.

Hybridný skatepark na Wheelchair Moto Cross od Toyoty (2018)

Jeden takáto špecializovaný priestor vytvorila značka Toyota v talianskom Ríme. Hybridný skatepark je určený pre skateboardy, konvenčné bicykle BMX a predovšetkým pre vozíky WCMX. Sú to invalidné vozíky špeciálne navrhnuté pre fyzicky hendikepovaných, ktorí majú záujem o akrobatický šport. Možno si pomyslíte, že čo také sa dá robiť na invalidnom vozíku. Odporúčam pozrieť si video nižšie, celkom určite vás prekvapí.

Hybridný skatepark na Wheelchair Moto Cross od Toyoty (2018)

Táto aktivita Toyoty nie je náhodná alebo jednorázová. Japonská značka je dlhodobým partnerom olympijských a paralympijských hier a jej produkty sa týkajú mobility ako takej, nielen automobilov samotných. Sama tvrdí, že sa transformuje na firmu poskytujúcu služby mobility. „Toyota má víziu ponúkať integrované riešenia mobility pre každého, vrátane ľudí s fyzickým handicapom, aby sme podporili možnosti spoločenskej inklúzie,“ povedal Mauro Caruccio, generálny riaditeľ Toyota Motor Italia v tlačovej správe spoločnosti.

Erik Stríž je motoristický novinár, editor magazínu Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie