Aktuality

Škoda v roku 2019: elektrický Superb, autonómne roboty a rozšírenie výroby

  • Škoda zverejnila presnejšie údaje o zmenách v jej výrobnom závode v Kvasinkách;
  • avizuje výrobu úplne nového Superbu plug-in hybrid, ktorý bude vedieť jazdiť aj na elektrinu;
  • súčasťou novej výroby bude aj plne automatický sklad súčiastok so samojazdiacimi robotmi;
  • v rovnakom cetre bude Škoda testovať predsériové autá a kotrolovať kvalitu tých sériových.

    Spoločnosť ŠKODA AUTO v závode investovala 13,5 milióna eur a nedávno v Kvasinách otvorila nové Multifunkčné a kompetenčné centrum pre výrobu.

Závod spoločnosti ŠKODA AUTO v Kvasinách v Českej republike je jedným z najmodernejších automobilových závodov na svete. V súčasnosti prežíva najväčšiu modernizáciu a rozširovanie v celej svojej histórii.

V Kvasinách viac ako 8 500 zamestnancov denne vyrobí okolo 1 000 automobilov. Závod patrí medzi najväčších zamestnávateľov v Královohradeckom kraji.

Ako jeden z pilierov výroby sa významnou mierou podieľa na dosahovaní cieľov produkcie, ktoré definuje Stratégia ŠKODA 2025.

Výrobný závod v Kvasinách po rozšírení. Nové alebo nedávno modernizované časti sú vyznačené tmavou zelenou farbou. V roku 2019 tu bude spustená sériová výroba modelu SUPERB s plug-in hybridným pohonom.

V nasledujúcich rokoch sa ročný objem výroby v tomto závode zvýši na viac ako 300 000 automobilov. Spoločnosť v závode investovala 13,5 milióna eur a nedávno v Kvasinách otvorila nové Multifunkčné a kompetenčné centrum pre výrobu.

Zaujímavosťou je plne automatický sklad menších dielov pre automobily. Dielce z tohto skladu putujú úplne automatizovane priamo na montážnu linku. Uskladnenie aj vyskladnenie dielcov je v plnom rozsahu autonómne. Dielce sú dodávané just-in-sequence, teda v poradí, v akom sú potrebné na montážnej linke.

Test Škoda Superb 2.0 TDI 4x4 Laurin&Klement (2018) foto: Erik Stríž/redakcia
Škoda Superb 2.0 TDI 4x4 Laurin&Klement (2018) v teste pre Auto Motor a Šport (foto: Erik Stríž)

V roku 2019 bude v Kvasinkách spustená sériová výroba modelu SUPERB s plug-in hybridným pohonom.

V novom kompetenčnom centre sa v jednom objekte nachádza skúšobné centrum, centrum kvality, logistické centrum, odstavné plochy pre predsériové vozidlá a prezentačná hala. V novom centre kvality sú pod jednou strechou umiestnené všetky pracoviská, ktoré sa zaoberajú testovaním a analýzami automobilov, ako napríklad akustické laboratórium, pachové laboratórium alebo vibračné skúšobné stavy.

Rozšírenia sa dočkali aj zvarovne: kapacita zvarovne A predstavuje 740 karosérií za deň, zvarovňa B je dimenzovaná na 680 karosérií za deň.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie