Aktuality

Slovenský robot, ktorý bude súťažiť na robotickej olympiáde v Mexiku, už dostal oficiálne meno

FIRST Global Challenge 2018
FIRST Global Challenge 2018

Tím slovenských študentov bude súťažiť s medzinárodnou konkurenciou o prvenstvo v konštruovaní robotov na druhej stredoškolskej robotickej olympiáde FIRST Global Challenge 2018 v Mexiko City.

Robotická súťaž, ktorá sa každý rok koná v inej krajine, poukazuje okrem medzinárodnej spolupráce aj na globálne problémy a vždy so sebou prináša novú výzvu. Minulý rok sa organizátori súťaže snažili upozorniť na nedostatok pitnej vody v rozvojových krajinách, tohtoročnou témou súťaže sú "Energy Impacts", teda dopady rôznych spôsobov výroby elektrickej energie na životné prostredie.

Robotická stavebnica konečne dorazila a tím už budúcemu robotovi vymyslel aj netradičné meno – Aurel. Kým sa nechali inšpirovať?

Čítajte aj:

Naši študenti nás budú reprezentovať v Mexiku, budú stavať roboty

Redakcia

Doručené komponenty potrebné k stavbe robotov si študenti so svojím mentorom po prvý raz otvorili v priestoroch AeroMobilu, a práve tam sa spoločne dohodli na nezvyčajnom mene robota. Minulý rok sa súťažný robot volal Vianočka, tento rok sa tím inšpiroval Aurelom Stodolom, známym vedcom svetového formátu, strojným inžinierom a konštruktérom. „Venoval sa vývoju parnej turbíny, ktorá sa dodnes používa v elektrárňach. Bol veľkým slovenským vedcom a keďže pole jeho pôsobnosti úzko súvisí s témou tohtoročnej výzvy FIRST Global, rozhodli sme sa dať nášmu zostrojenému robotovi meno Aurel,“ vysvetľuje mentor tímu Adam Kukla.

FIRST Global Challenge 2018

Úlohou tímov bude vytvoriť a naprogramov také roboty, ktoré splnia všetky podmienky stanovené organizátorom súťaže: tento rok budú premiestňovať rôzne predmety po „ihrisku“ podľa toho, k akému spôsobu výroby energie patria. Na prvé počutie triviálna záležitosť, ale v praxi si splnenie úlohy vyžaduje nadpriemerné zručnosti v programovaní softvéru a stavbe robotov.

Slovenský tím začal spolupracovať aj s mladým slovenským youtuberom Jurajvie, ktorý postuje náučné videá a odpovedá na náročné vedecké otázky. Tento týždeň už zverejnil video, kde hovorí o rôznych zdrojoch energie a o FIRST Global

Vybrané články

  1. 1

    TEST Mercedes-AMG EQE 43 4MATIC: Dobrý, lepší, najlepší – ktorý z nich je elektrický Mercedes?

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie