Toyota zakončila Portugalskú rely víťaznými jazdami

Po veľmi dobrej jazde v poslednom dni Portugalskej rely, kedy zaznamenal dve víťazstvá vrátane Power Stage, došiel Esapekka Lappi s vozidlom Toyota Yaris WRC na celkovo piatom mieste.
Vydané  Text: 

Po veľmi dobrej jazde v poslednom dni Portugalskej rely, kedy zaznamenal dve víťazstvá vrátane Power Stage, došiel Esapekka Lappi s vozidlom Toyota Yaris WRC na celkovo piatom mieste. V pozitívnom duchu zakončil podnik aj jeho stajňový kolega Jari-Matti Latvala, ktorý si vybojoval tretie víťazstvo počas tohto víkendu, a prispel tak k celkovým šiestim vyhratým rýchlostným skúškam celého tímu v rámci Portugalskej rely.

Posledný deň v Portugalsku pozostával z piatich krátkych meraných úsekov v regióne Fafe, pričom Lappi tu zaznamenal bleskový štart v podobe vyhratej úvodnej rýchlostnej skúšky, čím sa presunul z piatej na štvrtú priečku celkového poradia. V priebehu ďalších dvoch meraných úsekov si miesto vymenil s Danim Sordom, avšak po skončení rely bohužiaľ inkasoval desaťsekundovú penalizáciu za porušenie pravidiel v mestskej rýchlostnej skúške piatkového večera, čo ho odsunulo späť na piatu priečku. Získal však pre seba záverečnú Power Stage, a teda aj päť bonusových bodov a posun na piate miesto v majstrovstvách jazdcov. V prostrednom meranom úseku posledného dňa (Luilhas) si Toyota dokonca vybojovala prvé dve miesta, kedy Latvala zaznamenal najrýchlejší čas a Lappi došiel ako druhý. V piatok, ktorý sa ukázal pre celý tím ako smolný, bol Latvala nútený odstúpiť a rely predčasne skončila aj pre Otta Tänaka, avšak podľa pravidiel rely sa Latvala mohol v sobotu vrátiť do závodu a v priebehu posledných dvoch dní ukázať so svojim Yarisom WRC vysoké tempo .

Citáty: Tommi Mäkinen (šéf tímu)

„Je dobré, že sme Portugalskú rely zakončili v pozitívnom duchu. Samozrejme piatkový začiatok bol pre všetkých sklamaním, ale je dobre, že sa Jari-Matti vrátil späť do deja a mohol absolvovať ďalšie dva čisté dni za volantom. Esapekka predviedol skvelú jazdu s ambíciami na pódiové umiestnenie a výborne bojoval s Teemu Suninenom: bolo parádne sledovať týchto dvoch mladých Fínov, ako proti sebe tlačia na pílu. Esapekka tentoraz bitku nevyhral, ale podarilo sa mu ukoristiť päť bodov v Power Stage, čo bola naozaj príjemná odmena za jeho snahu v posledných dvoch dňoch. Celkovo sa teda pokúsime z tohto víkendu odniesť čo najviac skúseností, aby sme nabudúce boli silnejší.“

Jari-Matti Latvala (jazdec, vozidlo č. 7)

„Dnešok bol ďalším dobrým dňom s ďalším etapovým víťazstvom. Samozrejme som sa snažil získať body v Power Stage a dal do toho všetko. Bola to veľmi dobrá jazda; nemyslím, že som mohol ísť o mnoho lepšie, pretože dnes na mňa v rýchlostnej skúške Fafe pripadlo čistenie trate, pretože som z vozov WRC vyrážal ako prvý. Som však spokojný, pretože moja istota za volantom sa veľmi zlepšuje. V piatok sme mali problém, ale aspoň som potom mohol odísť dva čisté dni bez chýb. V dnešných úsekoch, ktoré boli technickejšie ako predtým, sme sa tiež mohli niečomu priučiť o nastavení vozidla potrebnom pre Sardíniu. Budem tam odchádzať pozitívne naladený.“

Esapekka Lappi (jazdec, vozidlo č. 9)

„Dnes sme len pokračovali v rovnakom duchu, v akom sme zakončili včerajšok: stále naplno. Nakoniec sme ale nemohli porovnať krok so Suninenem. Bol to naozaj veľmi tvrdý súboj. Odviedol skvelú prácu a pódiové umiestnenie si zaslúžil. Tiež ale musím mať radosť z piatich bodov za Power Stage. V tejto chvíli mám na konte polovicu vyhratých Power Stage v tomto roku, a to je dôležité, pretože mám 15 bodov navyše len z týchto troch samotných rýchlostných skúšok. S priebehom víkendu som celkovo spokojný: neurobili sme žiadne chyby, a o to nám napokon aj išlo.“

KONEČNÉ VÝSLEDKY, PORTUGALSKÁ RELY:

1 Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) 3 hod 49 min 46,6 s
2 Elfyn Evans/Daniel Barritt (Ford Fiesta WRC) +40,0 s
3 Teemu Suninen/Mikko Markkula (Ford Fiesta WRC) +47,3 s
4 Dani Sordo/Carlos Del Barrio (Hyundai i20 Coupe WRC) +1 min 0,9 s
5 Esapekka Lappi/Janne Ferm (Toyota Yaris WRC) +1 min 4,7 s
6 Mads Ostberg/Torstein Eriksen (Citroën C3 WRC) +3 min 33,5 s
7 Craig Breen/Scott Martin (Citroën C3 WRC) +5 min 23,0 s
8 Pontus Tidemand/Jonas Andersson (Škoda Fabia R5) +14 min 10,8 s
9 Lukasz Pieniazek/Przemyslaw Mazur (Škoda Fabia R5) +16 min 17,3 s
10 Stephane Lefebvre/Gabin Moreau (Citroën C3 R5) +16 min 34,3 s
24 Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +48 min 50,3 s
Odstúpil po 2. dni: Ott Tänak/Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC)

A čo bude nasledovať?

Budúcim podnikom svetového šampionátu rely FIA je ďalšia akcia na mäkkej a piesčitej šotoline na juhu Európy: Talianska rely (Rely Sardínia) 7. – 10. júna 2018. Talianske kolo majstrovstiev sveta organizované v okolí mesta Alghero v severozápadnej časti Sardínie je preslávené rýchlymi a úzkymi úsekmi. Každá nepozornosť jazdca môže byť rýchlo potrestaná odhalenými balvanmi alebo stromami pozdĺž trate. Možno tiež očakávať vysoké teploty.
Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.