Stalo sa pred 60 rokmi – Únos Fangia

Šampióna F1 zajali muži Fidela Castra vo februári 1958.
Vydané  Text: 

Juana Manuela Fangia, päťnásobného majstra sveta formuly 1 a víťaza Veľkej ceny Kuby športových vozidiel z roku 1957 o rok neskôr v Havane uniesli. Na okruhu, ktorý sa začínal na tamojšej promenáde Malecón, stačil ešte s Maserati 300S zájsť najrýchlejší tréningový čas. V podvečer 23. februára si po neho prišli do hotela Lincoln dvaja ozbrojenci z Hnutia 26. júla Fidela Castra.
Zámerom nebolo šampióna zabiť, ale získať celosvetovú publicitu a prinútiť organizátorov, aby preteky pre absenciu najväčšej hviezdy zrušili. Kubánsky diktátor Fulgencio Batista však nariadil, aby sa konali a dal Fangia hľadať policajnými jednotkami. Argentínčan sa zdržiaval postupne v troch domoch, sledoval súboje v televízii a v rozhlase a s rebelmi sa dokonca spriatelil, politika ho vôbec nezaujímala. Bitka na okruhu sa skončila po šiestich kolách po tragickej havárii, pri ktorej zahynulo sedem divákov. Juana Manuela Fangia prepustili po dvadsiatich deviatich hodinách a odovzdali argentínskemu veľvyslanectvu skôr, než ho Batistovi muži dokázali nájsť.
Pokračujte na ďalší príspevok »Redakčný špeciál

Finále testu AUDI Q8 SUV: Skvelé auto, čo dodať. Sumarizujeme dôvody, prečo by ste si ho mali kúpiť aj vy

 • Audi Q8 SUV je síce športové auto, ale aj rodinné. Je to SUV, ale s estetikou kupé a bezrámovými oknami ulahodí aj oku estéta. No a technologická vyspelosť, to je triumf, ktorý má Audi pripravený pre každého zákazníka bez ohľadu na stupeň výbavy.

   Pozrite sa s nami na tri časti seriálu o Audi Q8 SUV.  
 • Autopriemysel

  Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.