Aktuality

KIA ukázala nové SUV Niro na elektrinu, má komunikovať aj s chodcami

Kia chce dokázať, že dokáže naskočiť na vlak elektromobility a autonómnej jazdy. Zámer mať na trhu vlastné modely schopné konkurovať technicky najvyspelejším automobilom planéty demonštrovala na aktuálnom veľtru elektroniky CES 2018 v Las Vegas, vo svojom stánku prezentuje úplne nové SUV Niro EV.

Súčasné Niro poznáme a páči sa nám. Je to rozumný kompromis medzi veľkým SUV a nafúknutým hatchbackom, má praktickú svetlú výšku, pekný moderný dizajn karosérie, interiér ponúka taký ten zlatý stred v kontexte kvality, ergonómie a vybavenosti. Niro sa ponúka ako hybrid (1.6 GDi Hybrid), čím sa radí medzie ekoautá s dobrými vyhliadkami do budúcnosti.

Dnes sa však Niro ukázalo v novom, ešte modernejšom svetle a predvádza, že je pripravené na revolúciu v automobilovom priemysle. Pod kapotou sa už nenachádza konvenčný spaľovací motor, ale systém pre plne elektrickú jazdu s nulovými emisiami výfukových plynov, navyše dokáže jazdiť celkom samostatne bez účasti vodiča-človeka. Práve schopnosť autonómnej jazdy je kľúčová, keďže určila jeden dôležitý dizajnový prvok: displej priamo medzi prednými svetlometmi!

KIA Niro EV (koncept CES 2018)

KIA NIRO EV v kocke:

 • plne elektrický pohon;
 • funkcia autopilota;
 • identifikácia vodiča pomocou tváre a hlasu;
 • pripojenie na 5G internet;
 • dvojzónový audiosystém Virtual Engine Sound System (VESS);
 • dojazd: 383 km;
 • výkon: 150 kW (201 koní);
 • batéria: Li-Pol 64 kWh / Li-Pol 40 kWh;Áno, displej namiesto masky chladiča na mieste, kde zvyčajne býva rozmerná čierna mriežka. Takýto úlet nám už predtým ukázala značka Mercedes-Benz, ktorá prostredníctvom exteriérového displeja umožňovala komunikáciu vozidla s chodcami. Auto im napríklad vypísalo hlášku, že môžu prejsť cez cestu alebo zobrazili meno pasažiera, ktorý má do samojazdiaceho taxíka nastúpiť. Princíp funkčnosti v Kia Niro nebude odlišný.

KIA Niro EV (koncept CES 2018)

Pre značku Kia je tento model mimoriadne dôležitý. Je verejným záväzkom plniť svoju novú stratégiu s názvom ACE, čo je akronym zo slov autonomous, connected a eco/electric.

Táto stratégia počíta jednak s plne samojazdiacimi (autonómnymi) autami, tak aj s elektrickým, hybridným alebo vodíkovým pohonom. Celkovo by sme sa mali v najbližších rokoch dočkať až 16 nových modelov automobilov s eko pohonom alebo autopilotom.

KIA Niro EV (koncept CES 2018)

Funkcie pripojenia sa týkajú nielen komunikácie pasažierov cez internet, ale aj komunikácie medzi autami samotnými a integrácie s ďalšími systémami, ktoré môžu mať niečo spoločné s dopravou.

Vybrané články

  1. 1

    TEST Mercedes-AMG EQE 43 4MATIC: Dobrý, lepší, najlepší – ktorý z nich je elektrický Mercedes?

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie