Aktuality

Bentley pripravuje nové lacné Bentaygy. Menia Briti stratégiu?

Vnútornosti Bentley Bentayga sú umelecké dielo

Bentley Bentayga debutoval hneď v najvyššej verzii so silným motorom 6.0 W12 pod kapotou. Neskôr sa k ponuke predajcov objavil dvojito preplňovaný naftový motor 4.0 V8 a v júli budúceho roka sa Bentayga poteší dvomi novými motorickými verziami.

O plánoch spoločnosti Bentley informoval ako prvý Auto, Motor und Sport, ktorého nemecká centrála má zvyčajne najlepšie informácie priamo od koncernu Volkswagen.

Podľa týchto správ sa očakáva, že Bentayga obsiahne benzínový 4-litrový motor V8 s dvojitým preplňovaním. Rovnaký motor nachádzame v Porsche Cayenne, kde ponúka výkon 550 koní a maximálny krútiaci moment až 770 Nm. Inžinieri zo Sant'Agata Bolognese sa snažili z tohto motora dostať ešte viac, pretože Lamborghini Urus sa môže pochváliť výkonom až 650 koní a 850 Nm krútiaceho momentu.

Bentley Bentayga je najrýchlejším naftovým SUV na svete!

Bentayga V8 bude oveľa lacnejšie ako W12, takže by sme mali očakávať podobnú silu ako v Cayenne. Použitie motora typu V8 nespôsobí Bentley žiadne problémy - veď Bentayga, rovnako ako Cayenne a Urus, stojí na platforme MLB, Briti preto budú mať možnosť využiť skúsenosti kolegov z koncernu.

Okamžite po debute verzie V8 bude Bentley tiež uvádzať aj plug-in hybrid. Vozidlo bude zdieľať pohon s novým modelom Panamera 4 E-Hybrid, čo znamená, že kombinované sily 2,9-litrovej V6 dodajú do pohonného systému približne 462 koní a maximálny krútiaci moment 700 Nm. Panamera Hybrid dokáže jazdiť do 50 km na výlučne elektrický pohon, pri vozidle s rozmermi Bentaygy očakávame rovnaké alebo o niečo nižšie číslo.

Teda aká je odpoveď na otázku, či Briti menia stratégiu? Nie, nemenia, uvedenie cenovo o kúsok dostupnejšieho modelu Bentayga je prirodzeným vývojom, nie poľavením z kvality a prémiovosti.

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie