Bentley pripravuje nové lacné Bentaygy. Menia Briti stratégiu?

ERIK STRÍŽ, 28.12.2017
Bude pozícia najluxusnejšieho SUV na svete ohrozená? Bentley pripravuje nové verzie modelu Bentayga, paradoxne lacnejšie ako tie súčasné.
Vnútornosti Bentley Bentayga sú umelecké dielo

Bentley Bentayga debutoval hneď v najvyššej verzii so silným motorom 6.0 W12 pod kapotou. Neskôr sa k ponuke predajcov objavil dvojito preplňovaný naftový motor 4.0 V8 a v júli budúceho roka sa Bentayga poteší dvomi novými motorickými verziami.

O plánoch spoločnosti Bentley informoval ako prvý Auto, Motor und Sport, ktorého nemecká centrála má zvyčajne najlepšie informácie priamo od koncernu Volkswagen.

Podľa týchto správ sa očakáva, že Bentayga obsiahne benzínový 4-litrový motor V8 s dvojitým preplňovaním. Rovnaký motor nachádzame v Porsche Cayenne, kde ponúka výkon 550 koní a maximálny krútiaci moment až 770 Nm. Inžinieri zo Sant'Agata Bolognese sa snažili z tohto motora dostať ešte viac, pretože Lamborghini Urus sa môže pochváliť výkonom až 650 koní a 850 Nm krútiaceho momentu.

Bentley Bentayga je najrýchlejším naftovým SUV na svete!

Bentayga V8 bude oveľa lacnejšie ako W12, takže by sme mali očakávať podobnú silu ako v Cayenne. Použitie motora typu V8 nespôsobí Bentley žiadne problémy - veď Bentayga, rovnako ako Cayenne a Urus, stojí na platforme MLB, Briti preto budú mať možnosť využiť skúsenosti kolegov z koncernu.

Okamžite po debute verzie V8 bude Bentley tiež uvádzať aj plug-in hybrid. Vozidlo bude zdieľať pohon s novým modelom Panamera 4 E-Hybrid, čo znamená, že kombinované sily 2,9-litrovej V6 dodajú do pohonného systému približne 462 koní a maximálny krútiaci moment 700 Nm. Panamera Hybrid dokáže jazdiť do 50 km na výlučne elektrický pohon, pri vozidle s rozmermi Bentaygy očakávame rovnaké alebo o niečo nižšie číslo.

Teda aká je odpoveď na otázku, či Briti menia stratégiu? Nie, nemenia, uvedenie cenovo o kúsok dostupnejšieho modelu Bentayga je prirodzeným vývojom, nie poľavením z kvality a prémiovosti.