Aktuality

Aj elektromobily zanechávajú výraznú uhlíkovú stopu, teraz je to aj na papieri a oficiálne!

Nabíjací konektor v elektromobile Mercedes-Benz B 250e (2016), foto: Erik Stríž
Nabíjací konektor v elektromobile Mercedes-Benz B 250e (2016), foto: Erik Stríž
Nabíjací konektor v elektromobile Mercedes-Benz B 250e (2016), foto: Erik Stríž
Nabíjací konektor v elektromobile Mercedes-Benz B 250e (2016), foto: Erik Stríž

Elektromobily, hybridy a plug-in hybridy sú nepochybne skvelým vynálezom a výsledkom snahy o čo najmenší dopad ľudstva na planétu. Kritické hlasy však tvrdia, že aj výroba elektrickej energie a produkcia samotných elektromobilov vyžaduje také procesy, ktoré majú nezanedbateľné emisie skleníkových plynov. Ak je napríklad energia pre elektromobily vyrábaná súčastnými fosílnymi palivami uhlím a olejom, bilancia uhlíkovej stopy elektromobilu je prekvapivo vysoká - dokonca ekvivalantná spotrebe 8 litrov paliva na 100 km jazdy. Áno, až tak vysoká.

Elektromobil znečisťuje najmenej v Albánsku

Podľa štúdie Michiganského výskumného ústavu pre dopravu (UMTRI) sa nepriame emisie skleníkových plynov všetkých elektrických vozidiel (vzhľadom na výrobu elektrickej energie) značne líšia v závislosti od krajiny, do ktorej sú prevádzkované.

Vo všeobecnosti sú batérie a elektrické vozidlá čistejšie z hľadiska emisií skleníkových plynov v 122 zo 141 krajín, pre ktoré boli k dispozícii údaje. V 19 krajinách zhoršujú bilancie o emisii skleníkových plynov uhoľné elektrárne, ktoré pre elektromobily musia vyrábať energiu na pohon.

Niekoľko zaujímavých výsledkov pre BEV (batériovu napájané elektromobily):
Albánsko generuje 100% svojej elektriny z vodných elektrární, prevádzka elektromobilu sa vyrovná spotrebe 0,05 l/100 km konvenčného pohonu;
Botswana a Gibraltár generujú 100% svojej elektrickej energie z uhlia a ropy), prevádzka elektromobilu sa vyrovná spotrebe 8,1 l/100 km konvenčného pohonu;
• prevádzka elektromobilu v USA sa vyrovná spotrebe 4,2 l/100 km konvenčného pohonu;
• prevádzka elektromobilu v Číne sa vyrovná spotrebe 5,9 l/100 km konvenčného pohonu;
• priemer pre celý svet je 4,6 l/100 km;

Elektromobily a ich uhlíková stopa podľa krajín sveta
Mapa sveta a farebne rozlíšenými krajinami. Autori výskumu premietli emisie CO2 potrebné k vytvoreniu energie pre elektromobily do ekvivalentu spotreby konvečne poháňaných áut. Zdroj: Sivak and Schoettle, University of Michigan Transportation Research Institute (UMTRI) via Green Car CongressÚdaje pre štúdiu pochádzajú z Únie zainteresovaných vedeckých pracovníkov (Union of Concerned Scientists) a Medzinárodnej energetickej agentúry.


(2) Mercedes-Benz EQS: Platforma EVA, akumulátor, pohon, energetický a termomanažment
Erik Stríž je motoristický novinár, editor magazínu Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie