Aktuality

Slovenskí vodiči pozor! Toto je nová zbraň polície!

ZDROJ: WAZE

Ježiško tento rok zavítal do Nemecka o niečo skôr. Nový radar tamojšej polície patrí k najmodernejším prístrojom na meranie rýchlosti. Okrem vytvárania predražených fotografií sa dokáže brániť pred útokmi vandalov a z prevádzky ho nevyradí ani priamy zásah guľky zo zbrane. Nový radar má z diaľky pripomínať príves nákladného auta, všetky by pritom mali získať aj evidenčné číslo a odrazky, aké sa bežne na prívesoch používajú.

ZDROJ: WAZE

Najzaujímavejšia je ale možnosť diaľkového ovládania, vďaka ktorej môže radar v priebehu dňa pokryť hneď niekoľko úsekov. V reálnom čase aktualizuje rýchlostné limity a vodičov nepoteší ani jeho schopnosť merať rýchlosť áut vo viacerých pruhoch naraz. Fotografie následne posiela cez kryptované bezdrôtové pripojenie do centrály. Neodstaví ho ani odpojenie od elektrickej siete. V útrobách sa totiž ukrývajú akumulátory, vďaka ktorým prežije bez dobíjania až 5 dní a v najhoršom prípade si sám zavolá pomoc. Momentálne ich Nemci nasadili na diaľnicu A3 a čoskoro zavítajú aj do miest. S podobnými radarmi už majú skúsenosť aj vo Francúzsku, kde polícia prevádzkuje až 250 kusov.

ZDROJ: WAZE

Čo s tým majú Slováci? Podobný radar sa totiž začal objavovať aj u nás, a to konkrétne na vjazde do Bratislavy smerom od Senca. Niektorí hlásili jeho prítomnosť aj na ulici Svornosti či na Račianskej ulici. Vo vyjadrení pre HNonline polícia potvrdila prítomnosť tohto radaru, ktorý momentálne slúži len na monitorovanie hustoty premávky. Taktiež je dosť možné, že polícia uvažuje o nákupe nových radarov. Túto informáciu nám ale zatiaľ nikto nepotvrdil.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie