Magazín

Ručne vyrobený motocyklový skvost zo Slovinska

Už na prvý pohľad je zrejmé, že sa pozeráme na koncepčný stroj, avšak tento bol vyrobený aj skutočnosti, dokonca poctivo a ručne.

O dizajn aj konštrukciu sa postarali slovinské firmy Akrapovič a Slovenian Dreamachine Motorcycles, pričom prvá z nich sa podľa vlastných stránok intenzívne venuje motorizmu, prevažne výfukovým systémom. Dizajn je pritom jedným z dôležitých pilierov firmy, koncept Full Moon je pre ňu ideálnou reklamou - šíri sa na sociálnych sieťach, na Pintereste, Instagrame i Facebooku, je stelesnením futurizmu a konvenčného pohonu.

Akrapovič Full Moon (koncept 2015)Motocykel Full Moon je vybavený až 1,5-litrový motorom S&S Knucklehead a je umiestnený až podozrivo nízko nad vozovkou. Celá motorka je posadená prekvapivo nízko, predovšetkým jej zadné partie klesajú zdanlivo až celkom na zem. Pod hliníkovým plášťom je však skryté zadné koleso, ktoré nie je pozorovateľné zo žiadnej strany - iba ak zo spodu. Toto výrazné atypické riešenie nie je bežné a ani praktické, ale je vrcholne estetické a naznačuje smer dizajnu, ktorým sa raz motocykle možno budú uberať. Vzhľadom na stav našich ciest by sme však takýto skvost mohli jazdiť akurát tak po diaľniciach, motorka je pritom víziou modernej mestskej dopravy.

Akrapovič Full Moon (koncept 2015)Obzvlášť zaujímavým estetickým prvkom je zakomponovanie výfukov priamo do tela karosérie, tá sa pritom postupne zužuje smerom k zadnej časti až do hrotu.

Ani predné partie však nie sú obyčajné alebo nevýrazné, napráve naopak. Názov Full Moon je odvodený od Mesiaca v nove, teda vo svojej „plnosti“. Aj predné koleso motocykla má výplň a riadidlá, ktoré sú na neho napojené, majú striktne minimalistické prevedenie.

Akrapovič Full Moon (koncept 2015)O koncepte Full Moon z dielní Akrapovič a Slovenian Dreamachine Motorcycles sme sa prvýkrát dočítali ešte v januári 2015.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Indian Scout Rogue (auto motor a šport č. 6/2022, foto: Juraj Hrivnák)
MOTO

Zlý chlapec. Test Indian Scout Rogue

Pohľad do slovníka hovorí, že rogue má v slovenčine viacero významov, no ani jeden nie je veľmi pozitívny. Azda najjemnejšie by sa to dalo preložiť ako nezbedník. To by sedelo na človeka. No ako je to v prípade, pokiaľ takto označíte motocykel?