Lexus RX dostane dve miesta navyše, postačí to k úspechu?

Predĺžená verzia s tromi radmi sedadiel sa prvýkrát objaví na jesennej Tokio Motor Show. Predaj je plánovaný na január 2018.
Vydané  Text: 

V propagačných materiáloch automobilky Lexus som sa pozastavil nad jedným konkrétnym slovíčkom – bestseller. Tak totiž označujú model RX, ktorý som naposledy videl na autosalóne v Bratislave. V našich končinách ale nejde o veľmi populárny model. To vlastne vieme povedať aj o celej značke, ktorá netrhá rekordy u nás ani v Európe. Lexus nenájdete ani v rebríčku TOP 20 najpredávanejších značiek na starom kontinente, no značky ako Mercedes, BMW či Audi sa umiestnili medzi najlepšími.


Čim to asi bude? Väčšina opýtaných dokonca prikývne hlavičkou a súhlasí, že Lexus vyzerá fantasticky, má špičkovú hybridnú technológiu či kvalitné spracovanie. Sem-tam sa síce nájde nejaký ten prebíjač DPF filtrov, ktorému chýba zvuk riečneho parníčka pod kapotou týchto áut, no o to podľa mňa až tak nejde.


Problém je v našej hlave. Európania sú vo všeobecnosti sentimentálni a potrpia si na tradíciách, vyberajú si tak firmy s dlhou a bohatou históriou, ktoré veľmi dobre poznajú. Nemáme radi novoty, radšej si kúpime auto od značky, ktorej lietadlá zhadzovali bomby na naše územie, než aby sme dali príležitosť niekomu zvonka. Neveríte? Stavím sa, že by ste v obchode s nohavicami dali prednosť „Leviskám“ než nejakým Momotaro Jeans. Dokonca aj našim Kórejcom to trvalo takmer dvadsať rokov. Nakoniec museli postaviť továreň v Európe, najať Európanov a do televízie púšťať spoty typu „SlovaKIA“, aby nás čiastočne zlomili.


Lexus je mladou automobilkou, ktorá vznikla v roku 1989. Model RX môže byť úplne skvelý a zázračný, no na predajoch sa to až tak veľmi neprejaví. S týmto názorom sa mi dosť ťažko píše o novinkách, ktoré Lexus RX prináša. Auto bude o niečo dlhšie, no zachová si charakteristický dizajn a nebude pôsobiť ťažkopádne. Kufor zväčší svoj základný objem a pribudne tretí rad sedadiel pre dve osoby. Páčia sa mi motory, ktoré sú benzínové, no ich hybridná technológia tlačí spotrebu dole a cena je konkurencieschopná. Verím, že predaje týchto áut budú pomaly rásť, chce to ale čas a vytrvalosť. Také dve dekády by mali Európanom stačiť, potom z toho môže Lexus jedine ťažiť.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.