Servis

Má zmysel tankovať vysokooktanový benzín do vášho auta? Aké výhody prináša v skutočnosti?

Môžete namiesto benzínu 95 natankovať aj iný s odlišným oktánovým číslom?

Vydané  Text: 

Na benzínových pumpách v Európe sa už roky stretávame s rozsiahlou ponukou vysokooktánových automobilových palív, ktoré sľubujú zvýšený výkon, nižšiu spotrebu paliva a čistotu motora.

O tom, aký vplyv majú aditíva v palivách na motor a jazdný prejav vozidla, sme písali viackrát aj v nasledujúcich príspevkoch:

Lenže oktánové číslo nemá s aditívami súvislosť.

Inzercia

Inzercia

Aké výhody prináša vysokooktánový benzín pre vodičov?

V kategórii vysokooktánových palív sa nachádzajú benzíny s oktánovým číslom v rozmedzí od 98 do 102 oktánov, čo ich robí odolnejšími proti detonačnému spaľovaniu v porovnaní s bežným benzínom s 95 oktánmi.Oktánové číslo paliva má vplyv na tendenciu zážihového motora k detonačnému spaľovaniu, čo môže ovplyvniť výkon motora.

O vysokooktánový benzín prejavujú záujem nielen vodiči, ale aj výrobcovia moderných vozidiel, ktorí pre svoje motory často môžu predpisovať benzíny s vyšším oktánovým číslom ako 95.

Ktorý benzín? Vo väčšine prípadov je vhodné držať sa odporúčania od výrobcu. Zdroj: pixabay.com

Čo robiť, keď nemôžete tankovať benzín s predpísaným oktánovým číslom?

Moderné motory sú vybavené snímačom, ktorý deteguje neobvyklé vibrácie motora spôsobené detonačným spaľovaním.

Systém riadenia motora potom upraví čas zapaľovania tak, aby sa zabránilo samovznieteniu, čo môže ovplyvniť výkon a chod motora.

Aj keď nie je k dispozícii vysokooktánový benzín, do zážihových motorov je dočasne možné natankovať ľubovoľný, bežne dostupný benzín.

Dlhodobo však platí, že je vhodné sa držať odporúčaní výrobcov.

Spravidla pritom platí, že ak do auta s odporúčaním tankovať palivo benzín 95 natankujete 98, určite sa nič nežiadúce nestane. Má to ale zmysel aj v opačnom smere, teda tak, že by vám toto palivo pomohlo dostať z motora viac výkonu alebo krútiaceho momentu?

Výber vhodného paliva vaše auto rozhodne ocení. Zdroj: pixabay.com

Pokiaľ výrobca odporúča vysokooktánové palivo, je pre motor najlepšie sa toho držať.

Čo v prípade, keď máte menej náročný motor a chcete mu jednoducho dopriať niečo lepšie?

Adaptácia na vyššie oktánové číslo je dlhodobý proces, a tak sa väčší výkon môže prejaviť až postupom času, uvádzajú zdroje.

Moderné hnacie jednotky sa na vysokooktánové palivá adaptujú dlhšiu dobu, pretože systémy riadenia motora musia okamžite upravovať čas zapaľovania a plniaci tlak kvôli novo objavenému „klepaniu“ vyššie zmieneným snímačom.

Výsledkom môže byť mierny nárast výkonu, ktorý sa pohybuje na úrovni niekoľkých kilowattov.

Môžete si tiež všimnúť ostrejšiu odozvu na plyn, čo je ďalší príjemný benefit, najmä v čase, keď sú motory často „zadusené“ z ekologických dôvodov.

Aké sú ďalšie benefity?

Vysokooktánové palivo ponúka ďalšie výhody, ktoré ho robí obľúbenou voľbou majiteľov, ktorí sa radi starajú o svoje vozidlá.

Tieto prémiové benzíny sú často vybavené aditívami, podporujúcimi čistenie karbónových usadenín v motore, a zároveň majú lepšiu oxidačnú stabilitu ako bežný benzín s 95 oktánmi.

Veľa vysokooktánových benzínov neobsahuje lieh, čo je výhodné pre tankovanie do automobilov so zážihovými motormi pri dlhodobom odstavení, napríklad počas zimovania.

Tieto benzíny sú schopné lepšie chrániť kovové komponenty motora pred koróziou a obsahujú nižší podiel nepopulárnej bio-zložky.

Mýty o palivách škodia vášmu autu. Objasňujeme biozložky, aditíva či kvalitnejšie palivá na západe

 ODPORÚČANÉ