TECHNOLÓGIE

VW ponúkne funkciu známu z Rolls-Royce a výrazne ju zlepší. Zákazníci ju dostanú zrejme za pár stoviek

Niekedy nie je potrebné vymýšľať celkom nové veci, ale vylepšovať tie už existujúce. Lenže VW sa predsa len vydal cestou veľkých inovácií.

Novinka zahŕňa klimatickú revolúciu plnú farieb.
Vydané  Text: 

Volkswagen vstupuje do sveta luxusného remesla s plánom vytvoriť osvetlený strop, ktorý nie je len esteticky príjemný, ale ponúkne aj inovatívne funkcie.

Na stránkach WIPO (Svetová organizácia duševného vlastníctva) je od 13. apríla 2023 k dispozícii dokument, ktorý predostrel zaujímavé riešenie stropu, ktoré by sa malo objaviť pri budúcich modeloch automobilky z Wolfsburgu.

Volkswagen prichádza s inováciou stropov v aute

Strop automobilov značky Volkswagen bude zahŕňať osvetľovacie prvky, malo by ísť o niečo podobné ako pri ako Starlight Headliner v modeloch Rolls-Royce.

Inzercia

Inzercia

Tento funkčný strop však nebude slúžiť len na vytvorenie príjemnej estetickej atmosféry v interiéri – mal by totiž obsahovať aj otvory pre ventiláciu rozmiestnené po celej jej ploche.

Automobilka má v pláne adaptovať do stropu aj technológie reagujúce na pohyb vozidla, čo by mohlo znamenať, že grafika a osvetlenie sa prispôsobia rýchlosti a pohybu vozidla.

Interiér vozidla Rolls-Royce s osvetleným stropom Starlight Headliner: Nie je to žiadna triviálna technológia. Starlight Headliner bsahuje tisíce precízne zakončených optických vlákien, ktoré v čase menia intenzitu osvetlenia a ak si to zákazník želá, môže aktivovať aj imitovanie padajúcich hviezd. FOTO: ROLLS-ROYCE

Výrazné rozšírenie ambientného osvetlenia

Nový koncept obsahuje aj rôzne farebné vzory, ktoré by mohli slúžiť ako vizuálne indikátory pre rôzne situácie.

Modrá alebo zelená by mohla signalizovať odomknutie vozidla, zatiaľ čo červená by upozorňovala na zle zavreté dvere.

Oranžová by sa mohla použiť na identifikáciu vozidiel v mŕtvom uhle.

Všetky tieto prvky majú byť inteligentne riadené senzormi, aby sa prispôsobili konkrétnym situáciám, vrátane prúdenia vzduchu cez otvory v stropnici.

Ak by chcel cestujúci z vozidla vystúpiť, bude osvetlená kľučka dverí, a pokiaľ naopak chce nastúpiť, môžu rovnaké svetlá osvetliť priestor pre nohy a pracku bezpečnostného pásu.

Vlastná teplota pre (takmer) všetkých pasažierov je možná už dnes, ale s novou technológiou od VW by sa mal klimatický komfort ešte zlepšiť. FOTO: UNSPLASH

Klimatická chuťovka pre všetkých pasažierov

Vývojári taktiež naznačujú možnosť viacerých klimatických zón v rámci vozidla, ktoré by boli manažované práve prostredníctvom ventilácie v strope.

So stovkami malých otvorov má byť možné prúdenie vzduchu ovládať spôsobom, aký sme v automobiloch ešte nikdy nezažili.

V prípade veľkých vozidiel so sedadlami pre sedem osôb by táto technológia mohla umožniť až sedemzónovú klimatizáciu.

A čo ešte? Ak bude chcieť jeden člen rodiny nad sebou imitáciu nočnej oblohy, a druhý bude mať náladu na jemnejšie línie, žiaden problém!

Domnievame sa, že realizácia tohto projektu nie je vzdialeným sci-fi, pretože Volkswagen môže využiť existujúce technológie na vytvorenie stropov rôznych tvarov a následne ich programovať podľa potrieb a predstáv inžinierov. Do úvahy prichádza vytvorenie základnej modulárnej platformy pre stropy, ako to Volkswagen robí aj pri podvozkoch a prakticky všetkých ostatných komponentoch automobilov, ktorá by vývoj a výrobné náklady zlacnela a adaptáciu do rôznych typov automobilov podstatne zjednodušila.

Ako uvažuje muž stojaci za úspechom značky Rolls-Royce: Torsten Müller-Ötvös odchádza do dôchodku po nevídanom raste firmy

NOVÝ VW TIGUAN je odhalený! Fotogaléria nového kráľa stredne veľkých SUV (modelový ročník 2024)
ODPORÚČANÉ