PORADŇA

Kedy vymeniť pneumatiky za nové? Pokuta za staré pneu nie je, zabavenie dokladov áno, vtedy sa pokuta ukladá za iné ako vek

Podľa čoho určiť životnosť pneumatík a na čo si dávať pozor.

Na veku nezáleží, ale na technickom stave áno - ak nie je vyhovujúci, môže policajt zadržať doklady od vozidla.
Vydané Text: 

Aká je očakávaná životnosť pneumatík?

Presný termín, kedy treba pneumatiky vymeniť za nové, sa nedá jednoznačne určiť, pretože závisí od mnohých faktorov.

Tento termín ovplyvňuje konštrukcia pneumatík a aj váš osobný štýl jazdy.

Je preto dôležité vedieť, ako pravidelne kontrolovať svoje pneumatiky, sledovať ich stav a zvážiť výmenu už v predstihu.

Kedy a ako vykonať výmenu pneumatík?

Bežná životnosť pneumatík osobných áut sa pohybuje okolo 5 rokov.

Pneumatiky sa postupne opotrebovávajú zvnútra aj zvonku, aj keď nevidíte žiadne zjavné poškodenia na povrchu.

Preto je výmena po 5 rokoch od výroby bezpečnejšia.

Môžete sa tiež riadiť počtom najazdených kilometrov, odporúča sa výmena po približne 50 000 km.

Buďte k svojim penumatikám pozorní a nenechajte nič na náhodu. Zdroj: unsplash.com

Ako správne skontrolovať stav pneumatík?

Aby ste určili správny čas na výmenu pneumatík, je dôležité pravidelne kontrolovať ich stav.

Skontrolujte nasledujúce:

 1. Hĺbku dezénu, ktorá by mala byť väčšia ako 0,5 cm na správnu trakciu.
 2. Rovnomerné opotrebenie dezénu na oboch stranách a v strede pneumatík.
 3. Rovnaký tlak vo všetkých pneumatikách a sledujte, či pneumatiky priebežne nestrácajú tlak.
 4. Poškodenia, ako sú vydutiny, škrabance, rezy, trhliny a iné viditeľné známky na pneumatikách.
 5. Dátum výroby označený symbolom „DOT“ na boku pneumatiky. Posledné štyri číslice uvádzajú týždeň a rok výroby (2219 znamená 22. týždeň roku 2019).

Aké faktory ovplyvňujú životnosť pneumatík?

Priemerná životnosť pneumatík automobilov závisí od viacerých faktorov, ako je klimatické prostredie a terén, po ktorom vozidlo pravidelne jazdí.

Nižšie sú uvedené faktory, ktoré ovplyvňujú životnosť pneumatík:

 1. Starnutie pneumatík: Bez ohľadu na to, ako dobre sa o pneumatiky staráte, ich stav sa so starnutím postupne zhoršuje. Staré pneumatiky ovplyvňujú výkon vozidla a zvyšujú riziko vážnych poškodení a nehôd.
 2. Poškodenie pneumatiky: Ak je pneumatika poškodená, stráca svoju životnosť, aj keď je následne opravená. Dokonca aj menšie poškodenia môžu viesť k opotrebeniu, čo vedie k strate životnosti pneumatík.
 3. Stav cesty a klimatické vplyvy: Kvalita cesty a klimatické faktory sú veľmi dôležité pre zachovanie, alebo nezachovanie životnosti pneumatík.
 4. Neodborne používanie pneumatík: Používanie pneumatík vyžaduje rešpektovanie určitých osvedčených postupov, ktoré by mal dodržiavať každý vodič. Nedodržanie týchto postupov môže viesť k poškodeniu pneumatík a znížiť ich životnosť. Ide napríklad o používanie bežných cestných pneumatík v teréne.
 5. Vodičské návyky: Vaše návyky pri vedení vozidla majú taktiež výrazný vplyv na životnosť pneumatík. Nadmerná rýchlosť, prudké brzdenia alebo zúrivé zrýchlenia môžu poškodiť pneumatiky.

Prečo sú na pneumatikách takéto červené a žlté značky?

Aj vy ste si ich pri prezúvaní všimli na svojom aute?

Pokuta za staré pneumatiky?

Môže vám policajt uložiť blokovú pokutu za príliš staré pneumatiky? A za akých okolností vám môže zakázať ďalšiu jazdu či zdržať doklady?

Keďže maximálny vek pneumatiky podľa Zákona o cestnej premávke č. 8/2009, Zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke č. 106/2018 ani Vyhlášky č. 134/2018 nie je definovaný ako zákonná požiadavky, platia ostatné uvádzané skutočnosti; napríklad hĺbka dezénu 1 mm na vozidlách kategórie L1e, 1,6 mm na letných a 3,0 mm na zimných pneumatikách vozidiel M a N a ďalšie uvedené v § 14 vyhlášky č. 134/2018.

Sadzobník pokút ukladaných v blokovom konaní umožňuje policajtovi uložiť pokutu 40 až 50 eur, keď na vozidle v čase povinnosti nie sú zimné pneumatiky.

Môže však uložiť pokutu vo výške 40 eur v prípade, že ide o vozidlo, ktoré nie je spôsobilé na jazdu v premávke, čo môže znamenať aj nedostatočný technický stav pneumatík.

Ak by policajt zistil, že vozidlo nie je spôsobené na prevádzku v cestnej premávke, môže zabrániť jeho ďalšiemu používaniu a zadržať doklady od vozidla, a to podľa § 72 ods. 1) písm. a) Zákona o cestnej premávke č. 8/2009:

Policajt je oprávnený zadržať osvedčenie o evidencii časť I alebo časť II alebo evidenčný doklad od vozidla vydaný v cudzine, ak je vozidlo nespôsobilé alebo technicky nespôsobilé na cestnú premávku alebo prevádzka vozidla je pozastavená, alebo ak vozidlo bolo vyradené z evidencie alebo z cestnej premávky.

Zimné pneumatiky: Odkedy ich musíte mať a stačia v zahraničí celoročné? Pozreli sme sa na to, ako je to v okolitých krajinách

 ODPORÚČANÉ


ZO SVETA

Nové 100 % clo na elektromobily z Číny bude realitou! A to je len začiatok

 • Americký automobilový priemysel a regulačné orgány sa obávajú, že ak sa čínske elektrické vozidlá dostanú do Spojených štátov, domáce značky im nebudú schopné konkurovať. Bidenova administratíva však údajne dospela k tomu, čo považuje za riešenie: Na čínske elektrické vozidlá zavedie plné 100-percentné dovozné clo.