Elektromobilita so ZSE Drive

Virtuálna batéria zvyšuje návratnosť do fotovoltiky

Energiou by sa nemalo plytvať. Ak máte inštalovanú fotovoltiku a vyrobíte viac energie, než dokážete minúť, môžete si vďaka ZSE Drive túto energiu nechať na neskôr bez potreby kúpy a inštalácie drahej batérie.

Ušetríte viac, než by ste si mysleli. A najmä dosahujete maximálnu návratnosť vašej investície.
Vydané  Text: 

Výroba elektrickej energie zo slnečného žiarenia má svoje nesporné výhody. Ak však máme spomenúť jednu nevýhodu, tak je to fakt, že množstvo vygenerovanej energie sa dá len veľmi ťažko predvídať. Niekedy jej vyrobíte viac, niekedy menej. A niekedy spotrebujete viac, inokedy menej. Samozrejme, stále ste pripojení aj ku klasickej elektrickej sieti, takže prípadné výpadky si viete ľahko vykompenzovať. Čo však v opačnom prípade? Čo ak vyrobíte viac energie, než ste schopní spotrebovať? Ak túto energiu nedokážete niekde uložiť, prídete o ňu.

Riešenie predstavuje napríklad domáci powerbank – veľká batéria, do ktorej sa energia ukladá na neskoršie využitie. Táto batéria je však drahá, zaberá priestor a vyžaduje si vlastnú infraštruktúru.
Spoločnosť ZSE Drive, ktorá na Slovensku dlhodobo prináša najnovšie technologické inovácie a trendy, preto pred 5 rokmi priniesla na trh unikátnu službu – Virtuálnu batériu, ktorá umožnila priebežné ukladanie nespotrebovanej energie bez potreby kúpy vlastnej batérie. Túto službu môžu využívať všetci zákazníci ZSE Energia, pričom nemusia mať fotovoltické riešenie od ZSE. Ukladanie vyrobenej elektriny do Virtuálnej batérie je bezplatné, pri odbere elektriny z Virtuálnej batérie naspäť sa uhrádzajú len poplatky prevádzkovateľa distribučnej sústavy.

Špeciálne pre elektromobily

ZSE Drive navyše prepája Virtuálnu batériu so sieťou nabíjačiek ZSE Drive. V praxi to znamená, že zákazník, ktorý vyrobil elektrinu z domácich fotovoltických panelov v čase, keď ju nemôže zužitkovať, si bude môcť jednoducho zvoliť, aké percento tejto elektriny, dočasne uloženej vo Virtuálnej batérii pre elektromobil, chce využiť doma (na svietenie, prevádzku elektrospotrebičov, domáce nabíjanie elektromobilu cez wallbox atď.) a aké percento si uloží na svoju ZSE Drive kartu a využije na verejných nabíjačkách ZSE Drive.

Elektrina, uložená na ZSE Drive karte, sa presúva do balíka voľných kWh na nabíjanie v pomere 1 : 1, bez akejkoľvek straty, alebo obmedzení a zákazník ju môže čerpať ľubovoľným typom nabíjania – AC, DC, alebo UFC. Táto skutočnosť výrazne zvyšuje atraktivitu riešenia, pretože finančná hodnota elektriny z Virtuálnej batérie pre elektromobil, ktorú zákazník využije na nabíjanie prostredníctvom nabíjačky ZSE Drive, má omnoho vyššiu hodnotu, ako keby ju použil v domácnosti.

Ak zákazník 1 000 kWh z klasickej Virtuálnej batérie použije vo svojej domácnosti, ušetrí približne 100 €. Ak si však 1 000 kWh z novej Virtuálnej batérie pre elektromobil nechá preniesť na svoju RFID kartu ZSE Drive, ušetrí pri nabíjaní na verejnej nabíjačke ZSE Drive od 290 € do 390 € v závislosti od nabíjacieho programu, ktorý využíva a typu nabíjania (AC, DC, UFC). Pri najčastejšie použitej fotovoltike na rodinnom dome s výkonom 4 kW je pritom bežná výroba elektriny viac než 5 MWh ročne. Vďaka tejto inovácii si vie zákazník výrazne skrátiť návratnosť investície do fotovoltiky.

Návratnosť

Čo to znamená v praxi? Ak si zaobstaráte fotovoltiku s výkonom 4 kW za 8 000 € a podarí sa vám vyprodukovať ročne 5,3 MWh, vráti sa vám investícia za 13,5 roka. Ak však máte elektromobil a nabíjate ho z 20 % podielu vyprodukovanej energie, skráti sa návratnosť na 9,5 roka. Ak sa tento podiel zvýši na 40 %, návratnosť sa ďalej skráti na 7,3 roka.

Maximálne prozákaznícky

Množstvo presunutej elektriny navyšuje voľný objem elektriny v rámci mesačného programu a zákazník si na verejných nabíjačkách ZSE Drive čerpá najskôr práve kWh presunuté z Virtuálnej batérie pre elektromobil, až potom z mesačného programu. V mobilnej aplikácii ZSE Drive zákazník vidí aktuálny zostatok voľných kWh a zároveň presunutý objem kWh z vlastnej výroby na ďalší mesiac.

Pomer rozdelenia elektriny uloženej vo Virtuálnej batérii pre elektromobil medzi domácu spotrebu a RFID kartu ZSE Drive môže zákazník raz mesačne zmeniť. Od ďalšieho mesiaca potom platí nový zvolený pomer alokácie uloženej elektriny.

Zákazník má možnosť určiť ľubovoľnú RFID kartu ZSE Drive, na ktorú chce poslať vyrobené kWh z domácej fotovoltiky. Nemusí ísť o rovnakú fyzickú osobu, na ktorú je evidovaná služba Virtuálna batéria pre elektromobil. Ak má majiteľ napríklad elektromobil evidovaný na svoju firmu, čerpanie benefitu nie je obmedzené.

Inzercia

Poistite sa

ZSE Drive ponúka od konca minulého roka aj novú službu Poistenie dojazdu. Patrí sem odtiahnutie vozidla k najbližšej nabíjacej stanici, alebo domov v prípade, že natrafíte na pokazenú nabíjačku, alebo sa vám auto vybije na ceste. Partnerom je spoločnosť Europ Assistance s.r.o. Produkt poistenia je automaticky zahrnutý v programoch Partner SAFE, Road SAFE a Flat SAFE, pričom cena týchto programov sa nemení.
Vždy som túžil pracovať s autami a tento sen sa mi splnil v tej najdokonalejšej podobe. A nevyužil som ho len na to, aby som sa mohol voziť po meste. Chcel som autám rozumieť a vedieť ich čo najlepšie ovládať. Tak som si ako prvé auto kúpil staré BMW 328i. Po rokoch úprav (auta aj šoféra 🙂 ) som s ním na Slovakia Ringu už naháňal oveľa novšie a silnejšie autá. Vždy ma fascinovala jazda na hrane a tak na okruhu trávim čo najviac času. Či už pre zábavu, alebo občas ako inštruktor. Autá nehodnotím len podľa infotainmentu a objemu kufra, ale najmä podľa charakteru, techniky a jazdných vlastností. Obľúbené autá? Toyota GT86, Mazda MX-5, BMW M3 a Porsche 911 GT3.


ODPORÚČANÉInzercia

Advertisement