SERVIS

Zamrznutá kvapalina ostrekovačov čelného skla. Čo robiť? Správny je iba jeden postup

Keď vám zamrznú ostrekovače, je lepšie nešpekulovať a vyhnúť sa nevšedným trikom z internetu.

Najlepší postup je nechať kvapalinu postupne rozmraziť a potom vykonať opatrenia, aby sa problém neopakoval.
Vydané  Text: 

Kto zabudol vymeniť kvapalinu do ostrekovačov, toho môže ráno čakať nemilé prekvapenie. Zamrznutá kvapalina ostrekovačov je problémom, ktorý znepríjemní život a môže mať priamy dopad na bezpečnosť jazdy. Na jeseň a v zime je viditeľnosť kľúčová pre pohodlnú a bezpečnú jazdu.

Stierače bez kvapaliny do ostrekovačov môžu rozmazať snehovú kašu po čelnom skle a situáciu len zhoršiť. Ako sa s týmto problémom vysporiadať?

Ako rozmraziť kvapalinu ostrekovačov čelného skla?

Najúčinnejším spôsobom, ako sa zbaviť zamrznutej kvapaliny do ostrekovačov, je samozrejme teplo.

Toto je jednoduchý a zrejmý tip, ale v skutočnosti funguje najlepšie. Preto sa oplatí umyť sklo ručne a vydať sa na krátky výlet, napríklad do garáže nákupného centra. V pomerne teplom podzemnom parkovisku by sa kvapalina mala rýchlo roztopiť, najmä ak na Slovensku ešte neboli poriadne mrazy – rozumej hlboko pod nulou.

Pomôcť môže aj dlhšia jazda. Kvapalina sa roztopí z tepla generovaného benzínovým alebo naftovým motorom. Po určitom čase konečne začnú fungovať ostrekovače a budete ich môcť používať.

Tu však treba byť opatrný. Ak už raz kvapalina v ostrekovači zamrzla, zamrzne znova, keď ju použijete a rozmaže sa na ploche čelného skla.

Inzercia


Preto, keď sa vám podarí tekutinu rozmraziť, celkom nádrž vyprázdnite (resp. do rozsvietenia ikony na palubnom počítači o nedostatku kvapaliny) a dolejte zimnú kvapalinu do ostrekovačov. Potom sa problém už nebude opakovať.

V praxi často motoristi zmiešajú zvyšok letnej kvapaliny s novou zimnou, spravidla sa ale tento postup neodporúča – miešaním letnej a zimnej zmesi sa totiž vytvorí nehomogénna zmes, ktorá bude mať nežiadúce vlastnosti, napríklad bude na čelnom skle spôsobovať šmuhy a následne zamŕzať skôr.


Praktické triky z internetu môžu byť nebezpečné

Na internete je mnoho tipov, ako naliať do nádržky horúcu alebo vriacu vodu, ktorá má pomôcť pri odmrazovaní, ale neskúseným vodičom to neodporúčame, vôbec tento postup považujeme za nevhodný.

Kvapalina totiž zamrzla v hadičkách, nie v nádržke. Rozhodne nepoužívajte benzín ani rozpúšťadlá (takéto rady a nápady sa skutočne občas objavujú na fórach), tesnenie môže v krajnom príprade poškodiť aj poliatie teplou vodou.

Kedy vymeniť kvapalinu do ostrekovačov čelného skla?

Práve teraz – október, november, december. Ak ste to neurobili doteraz, nie je na čo čakať.

Ako sme uviedli vyššie, najlepšie je starú letnú kvapalinu z nádržky odstrániť – ak nemrzne, tak vystriekaním zmesi z ostrekovačov vpredu aj vzadu a krátko pred spotrebovaním celého objemu nádržky doliať doplna novú zimnú zmes. Tých zopár decilitrov letnej zmesi už zmienené problémy s miešaním už problémy nespôsobí.

Zamrznutá ručná brzda. Čo robiť? Po jednej z metód zaplače auto aj peňaženka
Pokračujte na ďalší príspevok »Autopriemysel

Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.
 • Autosalón v Ženeve 2024 naživo

  Všetko o novej Dacii Spring: Najlacnejší elektromobil prešiel výraznými zmenami. Pre firmy má skvelú funkciu navyše

 • Očakávame, že nová Dacia Spring bude aj naďalej veľmi atraktívna pre nákupcov firemných vozových parkov. Zostáva najlacnejším elektromobilom na európskom trhu.

   Prvýkrát ponúka obojsmerné nabíjanie V2L. To môže byť zaujímavé pre firmy, ktoré potrebujú mať počas prepravy tovarov napájanú chladničku alebo iné elektrické spotrebiče. Autorom našich fotografií je Rudolf Banecký.
 • Aktualizované

  Nie je to žart: Boris Kollár bude prevádzkovať a sám šoférovať taxík, už čaká na licenciu. Témy rozhovoru so zákazníkom si určí sám

 • Znie to skoro ako vtip, lenže ním nie je. Bývalý predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozširuje svoje podnikanie o taxislužbu.

   Či už zákazníka zaujíma politika, transplantácia vlasov alebo rodičovské povinnosti, aj tieto témy môžu byť počas jazdy v taxíku prebraté.