Používate hmlovky správne? Ako je to v zákone a prečo by ste sa nemali spoliehať na systémy v aute?

Vonkajšie teploty síce ešte stále dosahujú na toto obdobie pomerne vysoké teploty, no zima je už za rohom. S ňou prichádzajú aj ranné alebo celodenné hmly. Počas takéhoto počasia je potreba používať hmlovky.

Čo je to zhoršená viditeľnosť podľa zákona a ako ju legislatíva definuje?
Ako a kedy by ste mali mať zapnuté predné a zadné hmlovky?
Vydané  Text: 

Ranné prípadne celodenné hmly, husté sneženie alebo dážď dokážu poriadne znepríjemniť jazdu aj skúseným vodičom. Na niektorých miestach našej krajiny dokáže počasie vodičom narobiť poriadne problémy. Napriek tomu, že v našej geografickej polohe nie je hmla, dážď alebo sneh ničím výnimočným, mnoho vodičov stále nevie, ako správne používať svetlá do hmly, alebo tzv. hmlovky. Ich nesprávnym aktivovaním navyše riskujete nielen oslnenie ostatných účastníkov cestnej premávky, ale taktiež aj pokutu. V nasledujúcich riadkoch sa teda pozrieme na to, kedy a za akých okolností by ste mali zapínať hmlovky.

Ako je na tom zákon?

Slovenská legislatíva správne použitie svetiel do hmly bližším spôsobom nešpecifikuje. V aktuálnom znení zákona č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke, ktoré je platné od 1.4.2023 je síce uvedené kedy by mali byť hmlovky zapnuté, no bližšie sa nezaoberá ich správnym použitím. Poďme si teda priblížiť zopár pojmov.

Ako isto viete, hmlovky by ste mali na vozidle zapínať predovšetkým pri zníženej viditeľnosti. Podľa zmieneného zákona a jeho § 2 s názvom Vymedzenie základných pojmov sa zníženou viditeľnosťou rozumie viditeľnosť, pri ktorej sa účastníci cestnej premávky dostatočne zreteľne navzájom nevidia, ani keď nevidia predmety na ceste, najmä od súmraku do svitania, za hmly, sneženia, dažďa a v tuneli. Ide teda o pomerne širokú špecifikáciu, ktorá má v sebe obsiahnuté, že zníženou viditeľnosťou je aj hmla.

Inzercia

Takto to vyzerá, ak počas dažďa nepoužívate správne osvetlenie.

Dôležitý je § 32

Nakoľko hmlovky sú súčasťou osvetlenia vozidla, ich bližšie použitie popisuje v časti Osvetlenie vozidla § 32. Ten vo svojom odseku 3 hovorí nasledovné: „Predné svetlomety do hmly a zadné svietidlá do hmly vodič smie použiť len za hmly, sneženia alebo za dažďa.Okrem toho je v odseku 4 uvedené:Vodič smie jazdiť aj s parkovacími alebo obrysovými svietidlami, ak má súčasne rozsvietené stretávacie svetlomety alebo diaľkové svetlomety, alebo predné svetlomety do hmly, ak je nimi vozidlo vybavené.

Opäť teda nenachádzame detailnejšie popísanie toho, kedy a ako hmlovky použiť. Avšak z uvedeného je zrejmé, že by ste ich nemali zapínať počas bežnej jazdy za normálnej viditeľnosti. Okrem toho sa za nesprávne použitie hmlových svetiel ukladá aj pokuta v rozmedzí 10 až 30 eur.

Ukážka toho, čo dokáže spôsobiť hmla na diaľnici


Odstavené neosvetlené auto je nebezpečné

Ďalej je tu § 33, kde je uvedené nasledovné: „Vozidlo stojace za zníženej viditeľnosti v obci na mieste, kde tvorí prekážku cestnej premávky, alebo na ceste mimo obce musí mať aspoň na strane privrátenej k stredu cesty rozsvietené parkovacie alebo obrysové svietidlá, prípadne musí byť osvetlené na strane privrátenej k stredu cesty aspoň jedným svietidlom viditeľným spredu i zozadu, pričom toto svietidlo nesmie byť umiestnené ďalej ako 400 mm od bočného obrysu vozidla; to neplatí na parkovisku.

Inzercia

Najhoršou vecou, ktorú môžete v urobiť, je odstavenie auta na ceste za zníženej viditeľnosti s vypnutými svetlami. V praxi sme sa už bohužiaľ stretli aj s takýmito expertami. Pochopenie v tom nemá ani zákon, ktorý takéto počínanie trestá uložením pokuty vo výške 30 až 50 eur. Druhým extrémom je, ak si vodiči z hmloviek urobia denné osvetlenie s použítím LED žiaroviek z Číny.

Kedy teda používať hmlovky?

Nakoľko svetlá do hmly sú charakteristické svojim ostrým svetlom majúcim za úlohu presvietenie vzniknutého atmosférického aerosólu pozostávajúceho z veľmi malých kvapôčok vody alebo ľadu, môže ich nesprávne použitie výrazným spôsobom oslniť ostatných účastníkov cestnej premávky.

Zimné pneumatiky: Odkedy ich musíte mať a stačia v zahraničí celoročné? Pozreli sme sa na to, ako je to v okolitých krajinách

Preto si zapamätajte základné pravidlo, ktoré je medzi motoristami zaužívné. Pokiaľ máte zapnuté zadné hmlovky a za vami nie je žiadne auto, je to v situácii predpísanej zákonom v poriadku. Avšak, v momente keď vo svojom spätnom zrkadle uvidíte vozidlo a je evidentné, že vás jeho vodič už vidí, odporúčame zadné hmlovky vypnúť. Predídete tak oslneniu vodiča za vami, ktoré môže byť v konečnom dôsledku rovnako nebezpečné, akoby ste za hustej hmly hmlovky nepoužili vôbec. Pri zadných hmlovkách na novších autách sa taktiež môžeme stretnúť s tým, že svieti len jedno svetlo, zväčša to ľavé. Nie je to problémom. Niektoré autá môžu mať len jednu zadnú hmlovku umiestnenú v strede auta alebo v jednom zo svetlometov.

Základné grafické zobrazenie vonkajšieho osvetlenia auta.

Podobné pravidlo sa dá aplikovať aj na predné hmlové svetlá. Keď sa priblížite k inému autu natoľko, že vidíte jeho zadné svetlá, predné hmlovky vypnite. Tie svojim ostrým lúčom svetla, ktorý má za úlohu osvetľovať priestor pred a popri aute, môžu vodičovi pred vami spôsobiť oslnenie rovnako, ako diaľkové svetlá.

Diaľkové svetlá do hmly? Na to zabudnite!

Nájdu sa aj vodiči, ktorí počas hmly využívajú diaľkové svetlá. Nie je to však vhodné, keďže samotné diaľkové svetlá dokážu viditeľnosť za hmly ešte zhoršiť. Je to z toho dôvodu, že sa nachádzajú pomerne vysoko nad povrchom vozovky (hmlovky sú umiestnené nižšie nad povrchom vozovky alebo sú technológiou svetlometu smerované nadol) a ich účelom je osvetľovať priestor vo väčšej vzdialenosti pred autom. Pri ich použití v hustej hmle sa vodič ocitne v situácii, kedy sa pred ním svetlo v kvapôčkach vody a ľadu rozptýli a vytvorí bielu stenu, cez ktorú nie je vidno takmer nič.

Prečo by ste mali si mali zaobstarať kvalitné zimné pneumatiky? Ich kúpu skutočne nepodceňujte…

Rada na záver

Na záver tu máme ešte jednu radu. Hmla, sneženie a dážď cez deň dokáže narobiť problémy nielen vodičom, ale aj technike a senzorom na aute. Mnoho motoristov sa už dnes spolieha na automatické svietenie auta a všetko nechávajú na senzoroch. Isto však viete, že pokiaľ je hmla cez deň a presvitá cez ňu slnečné svetlo, naokolo je dostatok svetla, avšak viditeľnosť je stále zlá. V takomto prípade systém auta vyhodnotí, že stretávacie svetlá nie sú potrebné a vypne ich. Niektoré autá vtedy vypnú zadné svetlá úplne, čo môže mať katastrofálne následky. Preto vám odporúčame, pokiaľ jazdíte v hmle počas dňa, využívajte radšej manuálne zapnutie stretávacích svetiel. Je to predovšetkým kvôli vašej bezpečnosti.
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.


ODPORÚČANÉ