Testy

Prvá jazda na novom Yarise: Konečne ten slávny wow-efekt

Dostali sme príležitosť ešte pred konvenčnými týždňovými testami vyskúšať novú Toyotu Yaris. Nebudeme dlho chodiť okolo horúcej kaše - dojmy z vozidla máme veľmi pozitívne, mestské miniauto dokázalo spraviť významný skok vpred. Ak doteraz niektorí tvrdili, že Yaris je nenápadný model hodný obdivu iba vo svojom rally vyhotovení, tak Toyota Yaris s modelovým ročníkom 2021 ich názor zrejme zmení. K lepšiemu.

Nová Toyota Yaris prináša modernejší vzhľad, ktorý by mal opäť fungovať dlhé roky. Namiesto dizajnérskych úletov stavil skôr na jemnejšie črty, zachováva si pritom dvojfarebnú schému karosérie a strechy, športovú estetiku i celkový charakter. Nás potešilo, že sme mali možnosť vyskúšať novinku presne v takom vyhotovení, v akom automobilka nový model uviedla vo svojej online premiére - teda vo verzii Premiere Edition v červeno-čiernej schéme.

Nová Toyota Yaris (2020) - Prvá jazda
Nová Toyota Yaris (2020) - Prvá jazda

Motor a jazda

Yaris stojí na architektúre TNGA GA-B, v porovnaní s predchodcom je kratší a nižší, ale rázvor sa predĺžil až o 50 milimetrov na 2 560 mm. Päť centimetrov k dobru je v prípade takto malých automobilov pomerne zásadných, prospejú predovšetkým pohodliu počas jazdy a samotným jazdným vlastnostiam. Predĺžený rázvor umožnil vytvorenie viac priestoru pre nohy zadných pasažierov. Celková dĺžka vozidla dosahuje 3 940 mm, šírku 1 745 mm a výšku rovného jeden a pol metra. Objem batožinového priestoru je 286 litrov, teda presne toľko čo predchodca.

Naša prvá skúsenosť s jazdami v Bratislave a jej blízkom okolí bola pomerne priaznivá. S ohľadom na rozmery je auto stabilné a pokojné, na dobre známych priečnych nerovnostiach v zákrute na obchvate z od Sitiny k Auparku zadná náprava neodskočila ani zďaleka tak, ako sme očakávali. To je dobrá správa, pretože hoci je zadná náprava tuhá, filtruje nerovnosti vozovky. Vo veľkej miere sa na dojme celkovej dobrej stability podieľa motor, ktorý je radosť riadiť a odvádza pozornosť od prípadných nedokonalostí podvozka. Motor zaberá pekne odspodu, má pomerne kultivovaný chod a hoci bolo auto vybavené planétovou prevodovkou e-CVT, jej naladenie veľmi pripomína klasickú automatickú automatiku s pevnými prevodovými stupňami.

1,5-litrový trojvalcový motor Dynamic Force pracuje v Atkinsonovom cykle, má max. výkon 68 kW, max. krútiaci moment 120 Nm a elektrickú podporu. Nie je bezvýznamná, celkový max. výkon hybridného pohonu s ňou dosahuje 85 kW (116 koní) a má reálny vplyv na jazdu - v skutočnosti sme významnú časť mestských kilometrov vyjazdili s vypnutým benzínovým motorom. Toyota sa pri uvedení nového Yarisu pochválila tým, že pri používaní v mestskom prostredí dokáže takmer 80 % času jazdiť úplne bez emisií. To je síce príliš optimistické, no spôsob, akým Toyota prináša do praktického života hybridy, je jednoducho skvelý.

Rovnako ako štvorvalcové varianty s objemom 2,0 a 2,5 litra, aj 1,5-litrový trojvalec profituje zo zníženia vnútorného trenia a optimalizácie účinnosti spaľovania. Dokonca sa môže pochváliť najrýchlejším spaľovaním na svete, čo má priaznivý vplyv na nástup krútiaceho momentu a úsporu paliva. Obsahuje tiež vyrovnávací modul, ktorý pomáha znižovať hluk a vibrácie motora.

Poteší voľba jazdných režimov, popri ekologickom môžete jazdiť aj v tom, ktorý má označenie PWR. Power, výkon, znamená toľko, že motor bude točiť o niečo vyššie otáčky, zatiaľ čo vy ho budete viac počuť a s vyššími otáčkami budete jazdiť s lepšou dynamikou.

Interiér

Nová Toyota Yaris (2020) - Prvá jazda

V interiéri sa diali významné zmeny v porovnaní s predchodcom, ale viac ako porovnávaniu sa pozrime na reálie aktuálnej horúcej novinky.

Ako prvú vec veľmi oceňujem celkovú kvalitu interiéru. Precízne lícujúce plastové panely s príjemným povrchom, všeobecne tak akurát tuhé vyhotovenie prvkov, s ktorými prichádzate ako vodič do kontaktu, optimálne veľký volant, prehľadný prístrojový panel s výlučne digitálnymi ukazovateľmi, ďalej rozmerný centrálny displej či skvelé čalúnenie sedadiel.

Pokračujme na ergonómiu, ktorá ostala viacmenej zachovaná. Poteší priamočiary volič automatickej prevodovky s robustnou hlavicou, poctivý panel ovládania klimatizácie s fyzickými tlačidlami a otočnými voličmi, všetky podstatné funkcie auta viete ovládať priamo z volantu. Head-up displej, ktorý som si všimol na moje nešťastie veľmi neskoro, pretože bol nastavený vysokým vodičom, som napokon v menu nevedel prenastaviť - a stále neviem ako na to. Prečo nie je nastavenie HUD priamo v menu infotainmentu? Ak tam je, tak dobre skryté.

Nová Toyota Yaris (2020) - Prvá jazda

Špeciálne oceňujem množstvo a vyhotovenie odkladacích priestorov. Nie je tu síce slot pre okuliare v strope, ale nachádzame tu veľký priestor pre mobil aj s indukčnou nabíjačkou (zmestí sa sem aj 7-palcový smartfón), dva sloty pre plechovky/poháre, menší priestor pod lakťovou opierkou, ďalej vnorený priestor pre okuliare s protišmykovou podložkou priamo pod centrálnym displejom a ďalší podobný priestor pred spolujazdcom. Všetko tu dáva zmysel a je vyhotovené prakticky.

Nová Toyota Yaris (2020) - Prvá jazda
Nová Toyota Yaris (2020) - Prvá jazda

Zadné sedenie sme počas zopár hodín prvej jazdy dôslednejšie nepreskúmali, výrobca avizuje viac priestoru pre nohy práve vďaka zväčšeniu rázvoru. Stále sa ale jedná o malé auto a tomu zodpovedá aj úroveň komfortu a vybavenia pre zadných pasažierov. Nemajú stredovú lakťovú opierku integrovanú do operadla ani výduchy klimatizácie. Okná už otvárajú elektricky, no nemajú si kam uložiť predmety, ako fľašky či tašky. Priestory vo dverách sú dosť malé.

Nová Toyota Yaris (2020) - Prvá jazda

Stiesnené pomery vládnu aj v kufri, hoci 286 litrov batožinového priestoru nie je vôbec najmenej. V testovanom modeli sme nemali rezervné koleso, iba sadu na opravu defektu. Okrem dvojitého dna kufor neponúka vlastne nič praktické, chýbajú tu háčiky pre zavesenie nákupných tašiek. Plato kufra je tradične pevné v jednom kuse.

Nová Toyota Yaris (2020) - Prvá jazda

Prvý kontakt na výbornú, test ukáže viac

Naša prvá dynamická skúsenosť s novou Toyotou Yaris ukázala, že mestský subkompakt prešiel významnou evolúciou, najmä po stránke jazdných vlastností a kvality vyhotovenia prednej časti interiéru. Tešíme sa na klasický týždňový test, po ktorom vám budeme vedieť priniesť aj podrobnosti o dlhodobejšej spotrebe paliva a prvkoch výbavy.

Nová Toyota Yaris (2020) - Prvá jazda

Prečítajte si aj:


Prvá jazda: Honda Jazz a Jazz Crosstar sú nielen krásne, ale aj parádne obratné!

ERIK STRÍŽ


Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

František Dibarbora a Tomáš Holý vo filmoch v časoch svojej najväčšej slávy.
Magazín

35 rokov od tragédie: Františkovi Dibarborovi sa stal osudným Prístavný most v Bratislave. Tomáš Holý prišiel o život len ako 21-ročný.

Niekedy je za autonehodou celý životný štýl motoristu, inokedy je to len nešťastná zhoda náhod, počas ktorej prídu o život nevinní ľudia bez ohľadu na to, čo predtým robili alebo akí boli. Hercov, ktorí tragicky zomreli v dôsledku autonehody a ktorých si svet dodnes pamätá ako legendárnych umelcov, je viac, v našom regióne sa najčastejšie spomína na Františka Dibarboru, ale aj na českého herca Tomáša Holého.