Testy

Spotreba BMW 220d Gran Coupé vás naozaj prekvapí, za krásu a výbavu si však priplatíte

Príťažlivosť štvordverovej karosérie s bezrámovými oknami nespochybňujeme. V živšej farbe by sme pozbierali určite oveľa viac obdivných pohľadov ako v tejto plastelínovej. To je však už záležitosť vášho výberu. Skôr nás sklamal veľmi malý vstupný otvor do batožinového priestoru, aj keď rozumieme, že musel ustúpiť potrebám tuhosti karosérie.

BMW 220d Gran Coupé

Vnútri je to BMW so všetkým, čo k nemu patrí. S vynikajúco navrhnutým rozmiestnením ovládacích prvkov, aj keď vždy budem vyčítať, že prístrojová doska má iba jedno zobrazenie. Na stredovú obrazovku si zo širokej ponuky nastavíte údaje, ktoré vás najviac zaujímajú a môžete vyraziť.

BMW 220d Gran Coupé

Vodič a spolujazdec si nastavia sedadlá v širokom rozsahu podľa svojich potrieb a to aj v prípade, ak si zvolia verziu bez koženého čalúnenia. Horšie je to pre klesajúcu strechu iba na zadných sedadlách. Nepoteší ani vŕzgajúce obloženie B-stĺpika pri ušiach vodiča.

BMW 220d Gran Coupé

Štartovacie tlačidlo na stredovej konzole vydá pokyn 2-litrovému naftovému motoru, ktorý posiela svoju silu na predné kolesá cez 8-stupňovú automatickú prevodovku. Toto spojenie majú v Mníchove už dávno overené, používajú ho v množstve modelov a môžete sa na neho spoľahnúť. Výkon 140 kW (190 k) a krútiaci moment 400 Nm poskytujú dosť dynamiky na zábavu na zakrútených cestách a horských priechodoch.

Nevynechajte tiež naše video-testy

Podvozok je spravený tak, aby sa s týmto náporom netrápil. Najlepšie si to overíte na kruhových objazdoch. Plynom dokážete presvedčivo regulovať či sa bude predná náprava jemne tlačiť zo zákruty, alebo po jeho ubratí ožije zadná náprava. To všetko predvídateľne, zábavne a v plnom bezpečí.

BMW 220d Gran Coupé

Auto okrem príťažlivého vzhľadu prekvapí nízkou spotrebou. Keďže pri rýchlosti 130 km/h točí motor iba niečo pod 2 000 ot./min., vytvára to veľmi dobré predpoklady, aby si motor veľa nafty nepýtal za žiadnych podmienok. Výsledných 4,9 l/100 km považujeme za veľmi dobrý výsledok. Ak by ste jazdili najmä mimo diaľnic, dostanete sa ešte nižšie. Pokiaľ hľadáte veľmi dobre vyzerajúce kompaktné auto, plné najmodernejších technológií a asistenčných systémov, ktoré si za svoje služby nepýta takmer žiadne palivo, bude BMW 220d Gran Coupé veľmi zaujímavým riešením. Len sa musíte pripraviť na to, že za krásu a výbavu sa platí.

Text: Martin Šebesta

Foto: Juraj Hrivnák

Naše hodnotenie

Hodnotenie: 4
Klady
  • Spotreba
  • Jazdné vlastnosti
  • Asistenčné systémy
Zápory
  • Variabilita
  • Priestor vzadu
  • Cenová hladina
Martin Šebesta, profilová fotografia
Okolo áut a motoriek sa pohybujem odmalička, aj keď sme nikdy v rodine nemali Škodu 105/120. Za jeden z najväčších výkonov považujem generálku Žiguláka, ktorou sme s kamarátmi zložili praktickú maturitu na dopravnej priemyslovke. Na autách ma zaujímajú technické riešenia a inovácie, preto mi je ľúto, že v ostatnej dobe sa dozvedáme viac o konektivite a o mobilnom internete v autách než o novinkách v motoroch, nápravách a prevodovkách. Podľa mňa by auto malo mať charakter a aspoň trochu komunikovať s vodičom. Na autonómne jazdenie sa zatiaľ pozerám skepticky, aj keď časom môže byť riešením najmä v mestách. Baví ma cestovanie, komunikácia s ľuďmi a rozširovanie obzorov.
Rád skúšam nové veci a neznášam jednoliatý spôsob života. Práve vďaka tomu som sa dostal aj k písaniu článkov. V novinárskej branži sa pohybujem od roku 2015, začínal som ako kameraman a redaktor v košickej regionálnej televízií Naša (ktorá sa neskôr preorientovala na Košice:Dnes). 90% svojho času venujem video-tvorbe a fotografii, no popritom sa rád uvoľním aj pri ďalších kreatívnych prácach.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Za vysokou spotrebou auta sa často skrýva zlá kondícia motora
Magazín

Za vysokou spotrebou auta sa často skrýva zlá kondícia motora

Možno si myslíte, že keď vám na palubnej doske nesvieti žiadna kontrolka, je všetko v poriadku. Za zvýšenou spotrebou však nemusí byť iba nesprávny štýl jazdenia. Častejšia potreba tankovať môže poukazovať na oveľa vážnejší problém – zanesenie motora vášho auta karbónom. Ak tento problém nebudete riešiť, riskujete upchatie a poškodenie vstrekovačov. To môže mať za následok stratu výkonu a v horšom prípade zničenie komponentov palivového systému a ich potrebnú výmenu.