Testy

TEST: SEAT Leon 1.5 TSI Black Limited - Viac než dôstojná rozlúčka s aktuálnou generáciou

Ak ste rozmýšľali nad dobrou kúpou, tak v tom prípade obvolajte dealerov SEATu a objednajte si SEAT Leon 1,5 TSI Black Limited, ak ešze majú. Vlastne nemusíte si ho objednať, stačí si ho vyzdvihnúť. Lebo pár kusov sa ešte nájde. Prečo ho už v úvode tak chválim? Lebo atraktívny rodinný kombík “v plnke” dostanete za menej ako dvadsaťtisíc EUR.

SEAT Leon 1,5 TSI Black Limited

Aj po vyše ôsmich rokoch služobného života vyzerá veľmi dobre a má všetko čo potrebujete. Do kufra naložíte až 578 litrov, posklopení máte k dispozícii IKEA friendly 1470 litrov, takze poškuľovanie po SUV prestane okamžite dávať zmysel. Najmä preto, lebo testovaný Leon má pohon predných kolies a to mi na SUV modeloch tejto veľkostnej kategórie jednoducho nedáva zmysel. Racionálna stránka tohoto Leonu je jednoducho neprehliadnuteľná. A opäť sa vrátim k cene. Našpecifikujte si takto Atecu a konfigurator Vám ukáže o pekných tisíc EUR viac. Ktoré, ak mám byt úprimný, vyhadzujete do vzduchu. Navyše zúri kríza a to je podľa mňa príležitosť na návrat k tradičným hodnotám. K tomu čo je podstatné, pekné a žiadúce.

SEAT Leon 1,5 TSI Black Limited

Druhou pointou je motor. Štvorvalec 1,5 TSI ma potešil po všetkých stránkach. Po tej dynamickej aj po ekonomickej. Priemernú spotrebu som bez problémov udržal na hranici 6,5 litra na 100 kilometrov a to som nejazdil na spotrebu. Proste som jazdil normálne. A užíval som si. Za volantom je stále cítiť závan mechaniky, niečo čo ocenia ti čo radi jazdia. Ak na trafíte na koľuaktú okresku s kvalitným asfaltom, neodoláte a podradíte aj o dva stupne nižšie. Z 0 na 100 km/h zrýchli tento Leon za 9,4 sekundy. Ja viem, žiaden zázrak, ale pocitovo je to viac ako dobré, chuť na zrýchľovanie má motor vďaka 200 Nm maximálneho krútiaceho momentu takmer vždy a niet väčšej radosti ako pomôcť mu včasným podradením. Proste lahôdka. Maximálny výkon 96 kW (130 k) stačí. Toto je jeden z najlepších benzínových motorov na trhu a dlho bude. Preto by som sa nebál kúpiť si práve tento model a túto verziu.

SEAT Leon 1,5 TSI Black Limited

Označenie „Black edition“ síce Španieli ukradli od výrobcov zvucčnejších mien, kombinácia FR paketu s čiernymi diskami kolies, maskou chladiča a krytmi spätných zrkadiel pôsobí presne tak ako má - efektne. Športový sexepíl autu nechýba a ak ho kdekoľvek odparkujete, obzriete sa za ním. Takisto interiér je notoricky známy, no športové sedadlá čalúnené Alcabtarou, prehľadný a intuitívny multimediálny systém, ktorý dokážu ovládať aj staršie generácie vytvárajú atmosféru oveľa mladšieho auta. A to aj napriek tomu, že model už má svoje roky, no stále je sexi a má čo ponúknuť. Je to presne ako tá sexi kočka, ktorá vás roky odmietala, no odrazu má o vás záujem. Ešte pred pár rokmi by cenovka toho modelu bola vyššia, teraz je v limitovanej edícii a s plnou výbavou dostupný aj pre vás. A to by bolo škoda nevyužiť!

SEAT Leon 1,5 TSI - informačná tabuľka

Black Limited

Obchodné informácie
Cena 18 762
Značka Seat
Model Leon
Model - Typ ST
Model - rok výroby 2020
Rozmery a hmotnosti
Dĺžka 4 549 mm
Šírka 1 816 mm
Výška 1 454 mm
Rázvor 2 636 mm
Objem palivovej nádrže 50 l
Pohotovostná hmotnosť 1 271 kg
Maximálna hmotnosť 1 840 kg
Objem batožinového priestoru (min.) 578 dm3
Objem batožinového priestoru (max.) 1 470 dm3
Motor a prevodovka
Počet valcov 4
Objem valcov 1 498 cm3
Najvyšší výkon 130 k
Najvyšší výkon 96 kW
Najvyšší výkon pri ot./min. 5 000
Najvyšší krútiaci moment 250 Nm
Najvyšší krútiaci moment pri ot./min. 1 400 - 4 000
Výkony a spotreba
Kombinovaná spotreba 5,7 L
Emise 128 CO2g/km
Maximálna rýchlosť 207
Zrýchlenie 0 – 100 km/hs 9,4

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie