Testy

TEST: Kia Proceed 1.6 T-GDI spája to najlepšie z dvoch svetov.

Zmestím sa vôbec doňho? Bola moja prvá otázka, keď som sa blížil ku Kii Proceed (na tomto mieste sa chcem poďakovať všetkým, ktorí stoja za zjednodušením písania označenia tohto modelu). O šírku som sa nebál, Ceed je dostatočne široké auto, aby sa do neho zmestili dvaja ľudia. Bárs aj takí, ktorí sa športu venujú už iba pasívne. Skôr som sa obával o vnútornú výšku. Veď 190 cm je častým limitom pri viacerých športovo strihnutých modeloch. A Kia Proceed sa k športovému duch hlási.

TEST: Kia Proceed 1.6 T-GDI spája to najlepšie z dvoch svetov.

Dokonca sme nemuseli ani veľmi prižmúriť všetky oči (ani kurie) a v líniách zadnej časti sme s kolegami videli spoločné črty s Porsche Panamera Sport Turismo. Takže ako je to s tým zmestením sa? Kia Proceed ma inšpirovala na rannú rozcvičku. Na nastúpenie som musel zohnúť chrbát a hlavu viac než v prípade hatchbacku či kombi verzií Kie Ceed a vnútorná výška nad hlavou tiež nebola úplne ideálna. Ale stále to beriem z pohľadu 190 cm živej výšky. Konfekčnejšie postavy týmto mojim výčitkám nerozumeli. Takže ak patríte medzi bežne vysokých, nebudete mať v Kii Proceed problém. A to ani pri celkovej výške, ktorá je oproti bežnému kombi o 23 mm nižšia. Interiér sa nesie v duchu aktuálnej Kie Ceed.

TEST: Kia Proceed 1.6 T-GDI spája to najlepšie z dvoch svetov.

To znamená prehľadne usporiadaný, slušne spracovaný, nájdete v ňom všetko, čo potrebujete. Plus verzia GT znamená dráždivo príťažlivé červené prešívanie. Pod bielym plášťom sa tak skrýva čierno-červený interiér s dobre tvarovanými sedadlami. Ešte pred naštartovaním vám tak auto naznačuje, že ak máte vo svojej duši tajomné zákutia pretekára, rado vám ich pomôže objaviť. Infotainment má u nás niekoľko veľkých plus. Najprv za rýchle a bezproblémové prepojenie s mobilným telefónom. Po pár sekundách máte spojenie nadviazané a jazdíte bezpečnejšie, mobil si môžete ešte aj uložiť do špeciálnej poličky, kde sa vám bude bezdrôtovo nabíjať.

TEST: Kia Proceed 1.6 T-GDI spája to najlepšie z dvoch svetov.

K tomu sa pridáva aj jednoduché ovládanie rozhrania medzi autom, vodičom a mobilom. Jednoducho, všetko funguje hladko, príjemne a rýchlo si na seba zvyknete. Za plus považujeme aj batožinový priestor. Jeho objem je v základnom usporiadaní o zanedbateľných 31 dm3 menší než v kombi, takže poskytuje dosť priestoru na všetky rodinné potreby vrátane prevozu detského bicykla. Jeho boky majú pravidelné tvary, sedadlá jednoducho sklopíte aj z bokov batožinového priestoru takmer do roviny a pod jeho podlahou na vás čakajú ďalšie úložné priestory. Klesajúca línia strechy síce uberá miesto na zadných sedadlách, no s výškou okolo 180 cm sa do auta zmestíte. Takže napriek dynamickej siluete poskytuje dosť praktických riešení a dokáže osloviť aj rodiny.

TEST: Kia Proceed 1.6 T-GDI spája to najlepšie z dvoch svetov.

Keď už hovoríme o dynamickom vzhľade, dopĺňajú ho aj dynamické jazdné vlastnosti? Zvlášť, keď ide o verziu GT? Verte, že áno! Prepĺňaný benzínový motor s objemom 1,6 litra dnes dokáže dodávať vysoké výkony a v Kii to dobre vedia.

Tabuľka technických údajov je toho dôkazom. Viac ma zaujímalo, ako sa tieto údaje správajú v realite. Viete ako? Zábavne! Už v bežnom režime sa výfuk ozýva jemným bublaním. Možno slabšie povahy bude vyrušovať. Ale my sme motoristi! A zvuk, ktorý sa líši od štandardu, máme radi. A v športovom režime? To už zažijete všetky symfónie, ktoré od vozidla so športovým charakterom žiadate. Vrátane strieľania do výfuku pri podraďovaní. Pridajte plyn, užívajte si dynamiku a opájajte sa zvukom. Verte, že po niečom takom sa aj nudné porady, emocionálne výlevy a životné búrky budú zvládať jednoduchšie.

TEST: Kia Proceed 1.6 T-GDI spája to najlepšie z dvoch svetov.

Ak má motor naozaj rýchle reakcie na plyn a dokáže auto riadne rozhýbať, aj keď si za svoje služby pýta viac ako 8 l/100 km, tak mu k tomu viac ako dostatočne sekunduje aj rýchlo radiaca prevodovka a podvozok. V zákrutách je istý, k čomu prispieva aj viacprvková zadná náprava, na výtlkoch a nerovnostiach pokojný. Kľukatá cesta so stúpaniami, s klesaniami a ostrými horizontmi? Ak viete ako, užijete si ju.

A vystúpite s úsmevom. Popritom dokážete s autom obslúžiť aj všetky rodinné potreby. Odpoveď na prvú otázku teda je, že áno, za volant som sa zmestil, aj keď to nebolo úplne ono. Oveľa zaujímavejšie na Kii Proceed však je to, čo všetko dokáže ponúknuť. Rodine, ale aj človeku, ktorý si vie užiť jeho športový charakter.

Kia Proceed 1.6 T-GDi - informačná tabuľka

Obchodné informácie
Cena 28 390
Značka Kia
Model Proceed
Model - Typ 1.6 T-GDi
Model - rok výroby 2019
Rozmery a hmotnosti
Dĺžka 4605 mm
Šírka 1800 mm
Výška 1422 mm
Rázvor 2655 mm
Objem palivovej nádrže 50 l
Pohotovostná hmotnosť 1465 kg
Maximálna hmotnosť 1900 kg
Objem batožinového priestoru (min.) 594 dm3
Objem batožinového priestoru (max.) - dm3
Motor a prevodovka
Počet valcov 4
Objem valcov 1 591 cm3
Najvyšší výkon 204 k
Najvyšší výkon 150 kW
Najvyšší výkon pri ot./min. 5500
Najvyšší krútiaci moment 265 Nm
Najvyšší krútiaci moment pri ot./min. 1500-4500
Výkony a spotreba
Kombinovaná spotreba 7,1 L
Emise 142 CO2g/km
Maximálna rýchlosť 225
Zrýchlenie 0 – 100 km/hs 7,5

Naše hodnotenie

Hodnotenie: 4
Klady
  • Jazdné vlastnosti
  • dizajn
  • úžitkové vlastnosti
Zápory
  • Spotreba
  • Priestor na zadných sedadlách
Martin Šebesta, profilová fotografia
Okolo áut a motoriek sa pohybujem odmalička, aj keď sme nikdy v rodine nemali Škodu 105/120. Za jeden z najväčších výkonov považujem generálku Žiguláka, ktorou sme s kamarátmi zložili praktickú maturitu na dopravnej priemyslovke. Na autách ma zaujímajú technické riešenia a inovácie, preto mi je ľúto, že v ostatnej dobe sa dozvedáme viac o konektivite a o mobilnom internete v autách než o novinkách v motoroch, nápravách a prevodovkách. Podľa mňa by auto malo mať charakter a aspoň trochu komunikovať s vodičom. Na autonómne jazdenie sa zatiaľ pozerám skepticky, aj keď časom môže byť riešením najmä v mestách. Baví ma cestovanie, komunikácia s ľuďmi a rozširovanie obzorov.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie