Auto Motor a Šport získal fotky z testov nového BMW radu 8!

Superluxusné kupé a kabrio sa už testujú na domácich cestách, ich cena presiahne 150-tisíc eur!
Vydané  Text: 
BMW radu 8 vo variante kupé sa začne predávať v roku 2018, ako karbiolet o dva roky neskôr. Pôjde o vážneho konkurenta pre Mercedes-Benz triedy S kupé, cenovka by sa mala pohybovať okolo úrovne astronomických 150-tisíc eur. Nemáme najmenšie pochybnosti o tom, že sa aj s takouto cenou budú predávať dobre. Za verziu M8 by si predajcovia mohli vypýtať aj 180-tisíc eur. O tom, že sa BMW vracia k modelovému radu 8, vieme už pomerne dlho. Malo by ísť o akési preklenutie priepasti medzi radou 7 a vozidlami Rolls-Royce, dnes túto pozíciu neohrozene obsadzuje Mercedes-Benz so svojím S kupé. Nemecký magazín Auto Motor und Sport získal fotografie modelového radu 8 kupé (G15)kabrio (G14) priamo na domácich cestách, čo je jasné znamenie faktu, že sa čoskoro predstaví oficiálne a spustí sa jeho predaj. Tento rok sa vozidlo predviedlo v podobe konceptu vo Villa d’Este, produkčná verzia sa však bude od tohto prototypu líšiť.
Kupé radu 8 by síce malo byť na vrchole ponuky BMW, nebude však najväčším automobilom – s dĺžkou niečo málo cez 4,8 metra bude pripomínať radu 6. Veko batožinového priestoru dostane malý spojler, strecha sa bude zvažovať iba veľmi pomaly, pod prednými kapotami sa objavia motory V8, prípadne V12. Tu sa skrátka nešetrí. Opatrne sa špekuluje sa aj o šesťvalcových motoroch, ale cieľová skupina na toto údajne nie pripravená.
BMW rad 8 kupé G15 a kabrio G14 (foto: Stefan Baldauf/Auto Motor und Sport)
V8 z limuzíny radu 7 s objemom 4,4 litra by mal mať výkon v rozmedzí od 460 až do 600 koní. V12 z BMW M760i by poskytol ešte väčší výkon, presnejšie 600 koní a 800 Nm. Prevodovka nepočíta s manuálom, štandardom bude 8-stupňová automatika. BMW radu 8 kupé sa bude vyrábať v závode v Dingolfingu.


ODPORÚČANÉ