Magazín

Na čo slúži rozvodový remeň?

Ozubené remene Bosch
Ozubené remene Bosch

Rozvodové remene sú kľúčovým komponentom pri prevádzke každého vozidla (poskytujú alternatívu k rozvodovej reťazi), pretože synchronizujú kľukový hriadeľ a vačkový hriadeľ v reakcii na otváranie a zatváranie výfukových ventilov.

Rozvodové remene majú okrem iných prvkov, ako je napríklad vodné čerpadlo, dve rôzne strany; vnútornú, ktorá je charakterizovaná zubami, a vonkajšiu hladkú stranu, na ktorej sú podopreté napínače, ktoré udržujú remeň pripevnený. Keďže oba komponenty sa vo veľkej miere spoliehajú na vodné čerpadlo, vyžadujú si starostlivosť a údržbu.

Vodné čerpadlo Bosch 8721 má šírku 25 mm s tichým chodom. Všetky zuby sú vyrobené s presnosťou, čo minimalizuje riziko prekĺznutia pri prenose sily. Vďaka špeciálnemu profilu sa znižuje tvorba tepla vďaka efektívnejšiemu prenosu krútiaceho momentu. Dôležitým plusom je nylonová vrstva, ktorá zvyšuje odolnosť remeňa proti opotrebovaniu a predlžuje jeho životnosť.

Ozubené remene Bosch majú optimálny tvar, ktorý prispieva k najefektívnejšiemu odvodu tepla. Šnúry sú vyrobené zo špeciálnych polyesterových priadzí. Vďaka takémuto zloženiu si zachováva stabilnú dĺžku aj v podmienkach vysokého zaťaženia. Základom pásu je špeciálna guma, vybavená priečnymi vláknami. To dáva pásu extra flexibilitu. Zároveň je dostatočne pevný. Pás je formulovaný tak, aby bol odolný voči negatívnym vplyvom prostredia. To zahŕňa účinky lubrikantov, ultrafialového svetla a vysokých teplôt.

Ozubené remene Bosch a vodné čerpadlo Bosch 8721
Ozubené remene Bosch a vodné čerpadlo Bosch 8721

Vzťah medzi rozvodovým remeňom a vodným čerpadlom

Výmena vodného čerpadla alebo rozvodového remeňa sú dve z najbežnejších operácií v dielni. Zatiaľ čo vodné čerpadlo je konštruované ako komponent chladiaceho systému, ktorý má na starosti zabránenie prehriatiu motora, je poháňané rozvodovým remeňom a svoj výkon získava od kľukového hriadeľa motora. To znamená, že ak je rozvodový remeň v zlom stave, vodná pumpa začne fungovať skôr, ako neskôr. Na druhej strane, ak vodná pumpa zlyhá nezávisle, bude pravdepodobne musieť byť najprv odstránený remeň, aby bolo možné vymeniť vodné čerpadlo. Je to preto, že v mnohých prípadoch, aby ste sa dostali k vodnému čerpadlu, prístup zostáva za rozvodovým remeňom.

Hlavnou úlohou rozvodového remeňa je synchronizácia vačkového a kľukového hriadeľa. Rozvodový remeň poháňa časovací mechanizmus, a tým udržiava stroj v pohybe. Poruchy remeňa môžu ohroziť cyklus tejto pohonnej jednotky a s veľkou pravdepodobnosťou viesť k závažným problémom.

Ak zistíte akékoľvek poruchy (prerezanie, odtrhnuté vlákna, rôzne poškodenia a podobne), odporúčame vám, aby ste sa okamžite obrátili na servisné stredisko.

Dostať sa k remeňu vo vašom vozidle vo väčšine prípadov nie je ťažké, stačí zdvihnúť kapotu a pozrieť sa za plastový kryt. Gumový remeň pokrýva niekoľko remeníc. Pri správnej výmene musíte odstrániť plastový kryt a kľukový hriadeľ dostať do hornej mŕtvej polohy v blízkosti prvého valca. Vo všeobecnosti sa pri výmene rozvodového remeňa odporúča súčasne vymeniť valčeky, olejové tesnenia a v niektorých prípadoch aj čerpadlo.


Redakcia nezodpovedá za správnosť informácií v reklamných materiáloch.