Magazín

Čo znamenajú rôzne farby tabuliek s EČV? Toto sú všetky typy a farby používané u nás

Tabuľky s evidenčným číslom používané na Slovensku (2020)
Tabuľky s evidenčným číslom používané na Slovensku (2020)

Každé vozidlo, či už osobný alebo úžitkový automobil, motocykel či iný druh motorového vozidla, ktorý podlieha evidencii na dopravnom inšpektoráte, musí by vybavené tabuľkou s evidenčným číslom, teda TEČ. V minulosti sme používali štátne poznávacie značky, ŠPZ, dnes hovoríme o evidenčnom čísle vozidla (EČV).

Napriek tomu, že sa ŠPZ prestali vydávať 1. apríla 1997 a platné boli iba do 31. decembra 2004, dodnes ľudia zvyknú tabuľku s evidenčným číslom volať „ešpézetkou“. Pôvodne boli vtedajšie nové TEČ vybavené iba znakom Slovenskej republiky a písmenami SK, dnes na nich nachádzame aj príznačný symbol Európskej únie so žltými hviezdami na modrom podklade, pod ktorým sú biele písmená SK a znak Slovenskej republiky sa nachádza za prvými dvomi písmenami evidenčného čísla. Podľa Ministerstva vnútra SR sú u nás naďalej platné aj verzie so štátnym znakom umiestneným na ľavom okraji tabuľky s EČ.

Na nové evidenčné čísla si ešte počkáme

Na Slovensku sa stále používa metodika, na základe ktorej sú prvé dve písmená evidenčného čísla značkou okresu, v ktorom je vozidlo zaregistrované. Toto sa malo zmeniť od 1. marca 2022, označovanie malo byť po novom prenosné z pôvodného na nového majiteľa motorového vozidla bez ohľadu na to, kdemá nový majiteľ trvalé bydlisko. Nový tvar evidenčného čísla pre Slovenskú republiku mal vyzerať nasledovne: AA000AA.

Realita? Je marec a nové evidenčné čísla k dispozícii nemáme. Motoristi si totiž budú na zmenu musieť počkať až na začiatok budúceho roka, pretože zlyhal evidenčný systém, informovalo TA3 pred tromi týždňami (zdroj).

Prečítajte si aj:


Koniec okresných EČV: Budeme musieť meniť značky povinne? Prinášame presné informácie o tom, ako rozhodla vláda

ERIK STRÍŽ


Napríklad v susednej Českej republike podľa TEČ nerozlíšite, či je konkrétne vozidlo prihlásené v okrese Praha alebo Brno, ale môžete identifikovať kraj, v ktorom bolo zaevidované. „Prvé písmeno vľavo označuje kraj, v ktorom bolo motorové vozidlo registrované,“ uvádza Wikipedia, kde nájdete aj zoznam písmen pridelených ku konkrétnym krajom. V Česku sa tiež nepoužívajú zelené tabuľky s evidenčným číslom pre plug-in hybridné a elektricky poháňané automobily, namiesto toho sa tieto vozidlá označujú prvými dvomi písmenami „EL“ v evidenčnom čísle.

Všetky tabuľky s EČV používané na Slovensku

Od roku 2009 sa na Slovensku vydávajú aj TEČ typu Z, ktoré majú obdĺžnikový tvar s pomerom strán ako motocykle, ale so zeleným podkladom a čiernym písmom. Túto farbu minulý rok prebrali aj elektromobily a plug-in hybridy, ktoré sa aj takýmto spôsobom dajú rozlíšiť už na prvý pohľad a eventuálne sa tak zúčastňovať využívania výhod, napríklad pri parkovaní.

Nižšie prikladáme PDF dokument s kompletným výberom tabuliek s evidenčným číslom používaných na Slovensku od Ministerstva vnútra SR, ale s doplneným vizuálom nových TEČ určených pre elektromobily a plug-in hybridy s typickým zeleným podkladom, a to na základe popisu vydaného práve Ministerstvom vnútra SR.

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Mohlo by vás zaujímať