Magazín

Sovietski policajti a agenti KGB používali špeciálne upravené Volgy, bežní ľudia o nich ani nevedeli

Volga GAZ 23
Zdroj: zr.ru

Úpravy sériovým modelov pre potreby tajnej polície majú v bývalom Sovietskom zväze bohatú tradíciu. Prvé špeciálne verzie sa objavili už v tridsiatych rokoch minulého storočia, kedy technici do vozidla GAZ M1 montovali motory značky Ford. Výkonový zisk bol na tú dobu značný. Zatiaľ čo bežný model mal motor s maximálnym výkonom 50 koní, policajné verzie mali k dispozícii až 95 koní.

Volga GAZ 23
Zdroj: zr.ru

Vlk v barančom rúchu

Poďme však k Volge GAZ-21, ktorú poznáme až z našich ciest. Auto, ktoré bolo určené takmer výlučne pre štátne úrady a políciu, malo motor s výkonom skromných 75 koní. A to bolo možno dosť pre politickú elitu vtedajšieho socialistického bloku, tajnej polícii však príliš veľkú výhodu v porovnaní s klasickými autami tej doby neposkytoval. A tak bolo rozhodnuté podrobiť auto prestavbe.

Obrázky naznačujú, že cieľom bolo vyrobiť auto, ktoré sa od bežnej verzie bude odlišovať minimálne. Znalec by si niekoľko detailov možno všimol, bežnému pozorovateľovi však do očí neudreli. Na to, aby bolo auto čo možno najmenej nápadné, bola napríklad upravená aj výfuková sústava. Doplnená bola dodatočnými tlmičmi, aby motor znel ako pôvodný štvorvalec.

Úpravami prešiel aj podvozok, ktorý dostal zosilnené nápravy.

Volga GAZ 23
Zdroj: zr.ru

Osemvalec miesto štvorvalca

Hlavná zmena sa však samozrejme odohrala pod prednou kapotou. Tam technici namiesto štvorvalcového motora s objemom 2,5 litra namontovali osemvalec s objemom 5,5 litra. Nový motor, ktorý bol spárovaný s trojstupňovým automatom, poskytoval maximálny výkon 195 koní, vďaka čomu na ňom tajní agenti dokázali bez problémov jazdiť maximálnou rýchlosťou cez 170 km/h.

V tej dobe to bola doslova raketa, ale pravdou je, že aj na súčasné pomery ide o nadštandardné výkony. Rýchlosť 170 km/h už síce dosahujú aj niektoré hatchbacky, ale niektoré moderné drahé elektromobily sú limitované na 160 km/h - takže tie stará sovietska Volga prekonáva.

Z modelového radu GAZ-21 automobilka vyrobila úctyhodných 639 478 kusov, pričom pre potreby KGB bolo upravených 603 exemplárov.

Ako ukazujú zábery z ruského portálu ZR.ru, zopár exemplárov ešte jazdí. Nepochybne sa stanú veľkým lákadlom pre zberateľov automobilových kuriozít.

Volga GAZ 23
Zdroj: zr.ru