Magazín

VIDEO: Američania skúšali dojazd elektromobilov! Čakali na bezvetrie, ideálnu teplotu a jazdili na rovinke

Tabuľku výsledkov nájdete na konci článku.

Téma maximálneho dojazdu súčasných batériových vozidiel je predmetom sporu medzi fanúšikmi klasických spaľovacích áut a majiteľmi elektromobilov. Objektívne však treba priznať, že posledné roky sa elektrickým vozidlám mimoriadne darí a každý rok prichádzajú na trh nové modely s čoraz dlhším dojazdom na jedno nabitie. Aj vďaka tomu už nemusia batériové vozidlá zastávať výhradne funkciu druhého auta v rodine, pričom väčšina súčasných modelov je bez problémov použiteľná aj za mestom.

Ako už ale vieme, na elektrický dojazd majú zásadný vplyv rôzne faktory ako napríklad teplota, vietor, profil trasy či samotná rýchlosť. Na základe našich skúseností môžeme napísať, že pri jazde maximálnou rýchlosťou na diaľnici klesá dojazd minimálne o tretinu rýchlejšie, v niektorých prípadoch môže spomínaná 130ka na tachometri pripraviť vodiča až o celú polovicu deklarovaného dojazdu.

A presne tejto problematike sa venoval zahraničný portál InsideEVs, ktorý odmeral maximálny dojazd populárnych elektromobilov na diaľnici pri stabilnej rýchlosti 70 míľ/h (113 km/h). Každý test pritom musí spĺňať určité štandardy tak, aby si minimalizovali rozdiely pri porovnávaní jednotlivých modelov. Niektoré podmienky sú však nastavené s ohľadom na ideálne prevádzkové prostredie pre elektrické vozidlá.

Lucid Air range test 70mph

Test dojazdu museli viackrát preložiť kvôli nízkym teplotám či vetru, ktorý by mohol negatívne ovplyvniť spotrebu, a tým pádom aj dojazd. Každé auto musí mať v pneumatikách predpísaný tlak (zvyčajne ide o vyššiu hodnotu, ktorá znižuje spotrebu) a pred samotným testom sú auta nabité a predhriaté na rýchlonabíjačke tak, aby mali akumulátory ideálnu pracovnú teplotu. Tým pádom môžeme predpokladať, že ak by ste vyrážali na cestu ráno so studeným autom, reálny dojazd by bol o niečo nižší.

Mohli by sme namietať, že testovaná rýchlosť 70 míľ/h (113 km/h) stále zaostáva za slovenskou diaľničnou maximálkou 130 km/h, čo taktiež dopomohlo elektromobilom absolvovať väčšiu porciu kilometrov na jedno nabitie.

Na druhej strane, aj meranie normovanej spotreby pri spaľovacích autách dlhodobo prebiehalo v laboratórnych podmienkach, čoho výsledkom boli nereálne výsledky spotrieb podľa NEDC. Dnes došlo k sprísneniu týchto podmienok, no stále ich len ťažko môžeme porovnávať s bežnou prevádzkou. Na konci dňa netreba zabúdať ani na skutočnosť, že samotnú spotrebu do veľkej miery ovplyvňuje vodič za volantom a jeho schopnosť využívať kinetickú energiu, plachtenie či rekuperáciu vozidla.

VÝSLEDKY:

Test dojazdu na jedno nabitie pri rýchlosti 70 míľ/h.

 • 2022 Lucid Air Dream Edition Range 19“ - 800 kilometrov
 • 2021 Tesla Model 3 Long Range AWD – 496 kilometrov
 • 2021 Tesla Model S Plaid 21“ – 480 kilometrov
 • 2021 Porsche Taycan (93 kWh) – 475 kilometrov
 • 2021 Ford Mustang Mach-E Route 1 ER RWD – 459 kilometrov
 • 2020 Tesla Model Y Long Range AWD – 441 kilometrov
 • 2020 Hyundai Kona Electric – 380 kilometrov
 • 2021 Volkswagen ID.4 1st. edition – 374 kilometrov
 • 2020 Nissan Leaf 62 kWh – 304 kilometrov
 • 2019 Audi e-tron – 300 kilometrov
 • 2020 BMW i3 (120 Ah) – 225 kilometrov
Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Indian Springfield Dark Horse
Testy autoškoly

Test Indian Springfield Dark Horse: Dobrodružná Amerika

Predstavy ľudí o Amerike majú mnoho podôb. Od opálených tiel na plážach v Miami, cez bohatých obchodníkov v New Yorku, až po fi lmové celebrity v Los Angeles či bezbrehú zábavu v Las Vegas. Medzi tým sú nekonečné priestory, ktoré v predstavách križujú chlapíci na motocykloch. Presne k tejto poslednej predstave sa hodí aj náš spoločník Indian Springfield Dark Horse.