Magazín

Najúspešnejšie filmy o autách, ktoré sa oplatí vidieť! (1.časť)

Najúspešnejšie filmy s autami

Le Mans

Vydané: 1971

Aj keď je tento film fikciou, je to tiež celkom presný pohľad do sveta vysokoprestížnych vytrvalostných pretekov. Hviezdnymi vozidlami tohto filmu sú McQueenov ikonický Gulf Team Porsche 917 a Ferrari 512LM. 24 hodín Le Mans sú považované za najťažšie vytrvalostné preteky na svete a táto 13,5-kilometrová trasa funguje ako skúšobná pôda pre výrobcov vozidiel a vodičov z celého sveta.

Najúspešnejšie filmy s autami
Zdroj: theguardian.com

Rýchlo a zbesilo

Vydané: 2001

Legendárna sága, milovaná alebo nenávidená. Našla si množstvo fanúšikov a stala sa z nej kultová záležitosť, no ako každý film či dielo, má aj skupinu ľudí, ktorí jej na chuť neprišli. Odhliadnúc od rôznych názorov na dejové línie či herecké schopnosti obsadenia, nemožno celej ságe uprieť, že má jedny z najlepších rýchlych adrenalínových automobilových scén všetkých čias. A takmer v každej časti zvyšujú pôsobivosť o ďalší level. Aj keď sa určite nedá povedať, že všetky kaskadérske kúsky sú realistické, stále sú pôsobivé a zábavné. V neposlednom rade treba vypichnúť famózny hudobný výber v každej časti!

Najúspešnejšie filmy s autami
Zdroj: menshealth.com

Ronin

Vydané: 1998

Ronin je slušný špionážny film, ktorý sa vyznačuje skvelou lokáciou, scénami a skvelými výkonmi od veľmi solídneho hereckého obsadenia. Frankenheimer sa spoľahol na rovnaký prístup ako pri natáčaní Grand Prix, pričom vopred pripravil scénické sekvencie aby maximalizoval drámu.

Ronin, ktorý prichádza tesne pred érou počítačom vylepšenej akcie Rýchlo a zbesilo, srší hmatateľnou energiou a zostáva vzrušujúcou jazdou bez ohľadu na to, či sú na obrazovke autá alebo nie.

Najúspešnejšie filmy s autami
Zdroj: cinemabianchini.it

Gone In 60 Seconds

Vydané: 2000

Najprv pár slov o origináli: Gone in 60 Seconds, v réžii kaskadéra H.B. Halicki, je jedným z najzvláštnejších filmov všetkých čias, sériou zošitých automobilových scén a kaskadérskych kúskov spojených s dialógom, ktorý sa pokúša sprostredkovať prepracovaný príbeh skupiny zlodejov, ktorí okradli celý náklad áut. Názory na tento film sa väčšinovo zhodujú na tom, že je na hranici nepozerateľnosti.

Remake je v podstate presný opak: neuveriteľne uhladený Jerry Bruckheimer, hviezdne nabitý lúpežný film, ktorý sa sleduje s ľahkosťou. Nicolas Cage je majster zlodejov, ktorý musí ukradnúť 50 áut za 96 minút. Medzi jeho parťákov patrí Robert Duvall a Angelina Jolie.

Keby nebolo tohto filmu, je celkom možné, že by nikdy nevzniklo 10 filmov Rýchlo a zbesilo. V každom prípade sa tento akčný/dobrodružný krimi film určite oplatí pozrieť.

Najúspešnejšie filmy s autami
Zdroj: amazon.com

The Italian Job

Vydané: 1969

Tento britský film o lúpežiach v hlavnej úlohe s Michaelom Cainom (prerobený v roku 2003 Markom Wahlbergom) ukazuje skupinu zlodejov, ktorí prevážajú svoju korisť cez Turín v Taliansku v červenom, bielom a modrom Mini Cooper.

Zaujímavý film plný očarujúcich kúskov, a najdôležitejšie, že centrálna lúpež a jej následky sú úžasne dobre prevedené. Hoci sú filmy Rýchlo a zbesilo dosť odlišné v tóne a štýle, vďačia za veľa tejto bujarej kultovej klasike.

Najúspešnejšie filmy s autami
Zdroj: ourgoldenage.com.au

The Transporter

Vydané: 2002

Je málo známym faktom, že tento film napísal Luc Besson – ten istý muž, ktorý nám priniesol Profesionála, Piaty element a Lucy. Dáva to veľký zmysel, keď si uvedomíte, ako majstrovsky tento film vyvažuje bojové umenie, automobilové naháňačky a pomerne slušný dej (čo sa o následných pokračovaniach, žiaľ, povedať nedá).

Toto je tiež jeden z filmov, ktoré do filmového povedomia priviedli hviezdneho Jasona Stathama. Ide o príbeh vodiča, ktorý poruší svoju prísnu zásadu „žiadnych otázok“, keď si uvedomí, že balík, ktorého prepravu si najali, je v skutočnosti žena.

Zaujímava informácia je, že hlavným autom prepravcu vo filme je model BMW 750iL z roku 1998.

Najúspešnejšie filmy s autami
Zdroj: moviepilot.de