Magazín

Ďalšia legendárna značka sklonila hlavu pred Bruselom. Alfa Romeo bude čoskoro vyrábať len elektromobily

Alfa Romeo Giulia

Až 5 z 12 značiek koncernu Stellantis prestane v blízkej budúcnosti vyrábať spaľovacie autá. Konkrétne sa k Fiatu, DS, Lancii a Oplu pridáva aj Alfa Romeo. Po zlúčení skupín PSA a FCA prichádza nový koncern s novým, ešte prísnejším plánom elektrifikácie modelového portfólia.

V rámci prezentácie výsledkov spoločnosti Stellantis bolo oznámené, že Alfa Romeo v Európe, Severnej Amerike a Číne bude od roku 2027 predávať už iba plne elektrické vozidlá.

Ďalšie prémiové značky koncernu, DS Automobiles a Lancia, taktiež čaká postupné vylučovanie spaľovacích motorov z portfólia. Zatiaľ čo DS začne od roku 2024 uvádzať na trh výhradne elektrické vozidlá, staršie spaľovacie modely zostanú naďalej v ponuke do ukončenia štandardného životného cyklu. Podobnú politiku zavedie Lancia až v roku 2026.

Alfa Romeo, DS a Lancia sa tak pripájajú k značkám Opel a Fiat, ktoré už pred časom oznámili ambíciu stať sa výlučne elektrickými producentmi vozidiel.

Opel v júni uviedol, že do roku 2028 bude v Európe plne elektrickou značkou, rovnaký zámer zverejnil aj generálny riaditeľ Fiatu, Olivier Francois, pričom modelový rad talianskej značky sa zbaví zostávajúcich spaľovacích motorov medzi rokmi 2025 až 2030.

Prémiové značky Stellantis
Elektrická budúcnosť prémiových značiek koncernu Stellantis

Výrobcovia automobilov sa usilujú o to, aby patrili k lídrom priemyslu v oblasti elektrifikácie portfólia. Ich cieľom je stihnúť obmenu modelovej ponuky ešte pred účinným nariadením Európskej únie, ktoré zakáže predaj spaľovacích motorov do roku 2035.

Medzi značky koncernu Volkswagen, ktoré sa zaviazali naskočiť na elektrickú vlnu, patria napríklad aj Bentley (2030) a Audi (2033). To isté platí aj pre Cupru, ktorá však nateraz nemá presne stanovený dátum prechodu na bezemisné vozidlá. Samotný Volkswagen uviedol, že v rokoch 2033 až 2035 definitívne prestane používať spaľovacie motory.

Okrem koncernov Stellantis a VW Group sa od roku 2025 stane čisto elektrickou značkou aj Jaguar. Od roku 2030 sa k nemu pridá Volvo aj európsky Ford.

Preteky s časom

Počas predstavenia výsledkov Stellantisu za prvý polrok generálny riaditeľ Carlos Tavares uviedol, že skupina je na „silnej ceste elektrifikácie“.

„V priebehu nasledujúcich 24 mesiacov môžete očakávať najmenej 11 nových elektrifikovaných modelov,“ povedal Tavares. „Teraz bojujeme s časom, aby sme dodali to, čo sme sľúbili, teda 100-percentnú elektrifikáciu do roku 2025.“ To znamená, že dovtedy bude mať každý nový model Stellantis buď plug-in hybrid alebo plne elektrický pohon.

Do konca roka Tavares a ďalší vrchní predstavitelia koncernu predstavia strategický plán skupiny, od ktorého sa očakáva, že objasní budúcnosť niekoľkých investične zanedbávaných značiek v skupine.