Magazín

Liter benzínu len za 2 centy? V tejto krajine je to možné!

Benzín, čerpacia stanica, palivo, nafta
  • Najlacnejší benzín natankujete v Južnej Amerike
  • V Hong Kongu sa okrem drahého bývania môžu pochváliť aj najdrahším benzínom na svete
  • Na Slovensku spadáme do vrchnej polovice nad európskym priemerom

Zdá sa vám, že aktuálne ceny benzínu na Slovensku sú príliš vysoké? Možno je to pravda, no jedným dychom treba dodať, že priemerná cena za liter klasického benzínu 1,41 € je len zlomkom ceny, za ktorú si rovnaké množstvo pohonných hmôt kúpite V Hong Kongu. Naopak vedeli ste, že najlacnejší benzín na svete je v juhoamerickej krajine výrazne poznačenej infláciou?

Najdrahšie sa tankuje v Hong Kongu

2,10 €. Presne to je cena, za ktorú si môžete kúpiť liter benzínu v Hong Kongu. Zároveň ide o aktuálne najvyššiu cenu za liter pohonných hmôt v Ázii a zároveň aj na svete. V Afrike si najdrahšie pohonné hmoty kupujú v Stredoafrickej republike. Cena za liter benzínu je tu 1,83 €, čo je zároveň aj druhá najvyššia suma na svete. Naopak na našom kontinente je najvyššia cena za liter benzínu v Holandsku. Tu totiž liter natankujete až 1,79 €, čo je tretia najvyššia suma spomedzi všetkých svetových krajín.

liter benzínu len za 2 centy? V tejto krajine je to možné!

Je však dobré poznamenať, že tieto krajiny majú aj úplne inú priemernú mesačnú mzdu, ako je tomu u nás. Zatiaľ čo priemerný Slovák zarobí za mesiac odhadom 1171 €, u obyvateľa Hong Kongu je to približne 2652 €. V Holandsku je to potom 1684 €. Takže dané ceny sú adekvátne k tým našim. V Stredoafrickej republike, aj napriek tomu, že majú druhý najdrahší benzín na svete, zarobí priemerný človek len 660 € mesačne.

Najlacnejší liter patrí Venezuele

Na druhú stranu najlacnejší benzín aj po "extrémnom" zdražení spred niekoľkých rokov je v juhoamerickom štáte Venezuela. Tamojšia ekonomika sa už dlhé roky trápi s extrémnou mierou inflácie. Cena benzínu je tam aj práve preto na úrovni len 2 centov za liter. Bohužiaľ, podobne nízka je tam aj priemerná mzda. Dosahuje len 164 € mesačne. Nie je prekvapením, že bežný robotník nezarobí viac, ako 54 € za mesiac.

liter benzínu len za 2 centy? V tejto krajine je to možné!

V tesnom závese za Venezuelou sa nachádza Irán, kde liter benzínu kúpite už za** 6 centov**. Priemerná mesačná mzda v tejto krajine z Ázie sa pritom pohybuje na úrovni 219 €. Na tretej priečke z pohľadu najnižšej ceny benzínu sa nachádza africký štát Angola. Cena za liter benzínu je tu aktuálne 21 centov. Priemerný človek za mesiac v tomto štáte uprostred Afriky zarobí približne 346 €.