Magazín

Zasiahli vás povodne, krúpy alebo vám na auto spadol strom? Uhradí poisťovňa aj škody spôsobené tornádom? Spýtali sme sa tých najpovolanejších

Zasiahli vás povodne, krúpy alebo vám na auto padol strom? Uhradí poisťovňa aj škody spôsobené tornádom?
Pokiaľ vaše auto vytopila voda a je nepojazdné, technik príde za vami
Zdroj: unsplash.com

Dostali sme sa do obdobia, ktoré svojim nepredvídateľným počasím, predovšetkým vo východnej časti našej krajiny, spôsobuje obrovské škody. Či už ide o povodne, krupobitie alebo silný vietor poškodenie auta živelnou pohromou nie je nič príjemné. Navyše ak sa vyskytne tornádo, mnoho ľudí má ihneď hlavu v smútku.

Vďaka poisťovni Kooperativa sme si pre vás pripravili odpovede na zopár dôležitých otázok, ktoré sa v tomto období môžu hodiť. Začnime teda pekne po poriadku. Ak vás už zastihla nejaká živelná pohroma, ako napríklad blesková povodeň, silné krupobitie alebo vám na auto kvôli vetru padol strom, v prvom rade by ste sa mali obrátiť na svoju poisťovňu. Škoda, ktorá bola spôsobená na aute môže byť hradená z vašej poistky, ak nejakú máte.

Začnite nahlásením škody

Ihneď ako si nájdete poškodené auto počasím, je dôležité túto skutočnosť ohlásiť poisťovni. Škodu nemusíte hlásiť polícii. Každá poisťovňa má call centrum alebo online portál, kde môžete vzniknutú škodu nahlásiť.

Po nahlásení škody vás bude kontaktovať poverený technik, ktorý urobí obhliadku vozidla. Obhliadku je možné vykonať priamo v servise, kde bude auto opravované (pokiaľ ide o spolupracujúci servis) alebo na mieste poškodenia. Technik za vami môže aj vycestovať a to najmä vtedy, ak je auto po živelnej pohrome nepojazdné.

Zasiahli vás povodne, krúpy alebo vám na auto padol strom? Uhradí poisťovňa aj škody spôsobené tornádom?
Padnutý strom na aute môže okamžite znamenať totálku
Zdroj: unsplash.com

Škodu treba vedieť vydokladovať

Následne začne prebiehať plnenie spôsobenej škody zo strany poisťovne. To je odvodené od konkrétnych podmienok, ktoré máte stanovené v poistnej zmluve. Poisťovňa si po vás môže pýtať aj nejaké dokumenty, ktoré slúžia k vydokladovaniu spôsobenej škody. Ide predovšetkým o technický preukaz postihnutého auta, vodičský preukaz vodiča, ktorý auto šoféroval v čase vzniknutia škodovej udalosti alebo faktúru za opravu. Pokiaľ auto stálo na parkovisku, vodičák nie je potrebný. Ak máte aj nejaké dokumenty od privolanej hliadky, nezabudnite ich k hláseniu pripojiť.

Na druhú stranu, ak sa rozhodnete opravu vozidla riešiť po vlastnej osi, bude po vás poisťovňa potrebovať faktúru za opravu vtedy, pokiaľ ide o parciálnu škodu a vy nechcete poistnú udalosť riešiť rozpočtom. Treba sa pripraviť na to, že poisťovňa po vás môže žiadať aj nejakú spoluúčasť. Jej výška býva väčšinou uvedená v konkrétnej zmluve k poistke.

Krúpy môžu spôsobiť totálku

Je dobré poznamenať, že aj krupobitie môže spôsobiť autu tzv. totálku. Za totálnu škodu poisťovňa považuje také poškodenie, pri ktorom by náklady za opravu prevýšili celkovú všeobecnú hodnotu vozidla.

Teraz vás možno napadá otázka, ako prebieha plnenie škody zo strany poisťovne v prípade, že mi auto „spláchla“ voda a ja som nestál na parkovisku. Našťastie sú zmluvné podmienky poisťovní nastavené tak, aby škodu spôsobenú povodňou plnili aj keď auto nie je odstavené na parkovisku.

Zasiahli vás povodne, krúpy alebo vám na auto padol strom? Uhradí poisťovňa aj škody spôsobené tornádom?
Takéto poškodenie môže za sebou zanechať silné krupobitie
Zdroj: pixabay.com

Poisťovňa počíta aj s tornádom

Poisťovňa však za určitých okolností môže odmietnuť plnenie škôd. K tomu môže dôjsť napríklad vtedy ak ide o výluku z poistenia alebo sa nejedná o poistnú udalosť. Konkrétne podmienky plnenia sú spísané v zmluve, ktorú ste uzatvorili so svojou poisťovňou.

A teraz to najzaujímavejšie. Po udalostiach, ktoré sa nedávno objavili na južnej Morave sa mnoho ľudí pýtalo, či naše poisťovne kryjú aj škody spôsobené tornádom. Dobrá správa je, že áno. Aj v našom podnebnom pásme sa s takýmto úkazom počíta. Plnenie škôd a postup nahlasovania poistnej udalosti je totožný, ako pri nahlasovaní škôd spôsobených povodňami či krúpami.

Zasiahli vás povodne, krúpy alebo vám na auto padol strom? Uhradí poisťovňa aj škody spôsobené tornádom?
Tornádo dokáže auto zdevastovať na nepoznanie
Zdroj: pixabay.com
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.