Aktuality

AKTUÁLNE: Naozaj od zajtra končia nálepky TK, EK a KO? A musíme ich zo svojich áut odstraňovať?

STK EK KO nálepky

Mnohých z vás v poslednej dobe zaujímajú zmeny, ktoré nastanú po 1.7.2021. Tie sa majú týkať predovšetkým odstránenia nálepiek TK, EK a KO, ktoré sa na autá po úspešnej skúške lepili. Najnovšie zmeny v zákone č. 106/2018 Z. z. a v nadväzujúcich predpisoch hovoria jasne. Bude teda po tomto dátume potreba mať na aute tieto, dnes už zbytočné, nálepky?

Hneď na úvod potvdzujeme, že od 1.7.2021 sa končí používanie nálepiek technickej kontroly, emisnej kontroly a kontroly originality.

Nálepky sa od tohto dátumu prestanú vydávať a lepiť na autá, ktoré úspešne prešli pravidelnou povinnou kontrolou technického stavu a emisií alebo kontrolou originality vozidla. Zároveň ich kontrolné úrady prestanú od prevádzkovateľa a majiteľa vozidla vyžadovať.

Musím ich mať na okne stále?

Konkrétne posledná veta vyššie uvedeného odstavca je pre mnohých ľudí zmätočná. Preto sme zisťovali ako to je, v prípade, že ste technickú kontrolu, emisnú kontrolu alebo kontrolu originality absolvovali v posledných dňoch.

Prečítajte si aj:


Čo hovorí zákon na fajčenie za volantom? Toto vás môže vyjsť draho...

David Hecl


Zo stanoviska, ktoré sme dostali od TESTEK vyplýva, že nálepky si môžete z auta odstrániť. Príslušníci kontrolných úradov ich už viac nebudú po vás vyžadovať a tým pádom sú na okne zbytočné.

Okrem toho, že dochádza k odstráneniu nálepiek, dochádza aj k zmenám, ktoré sa týkajú priamo staníc technickej kontroly.

Do 30.6.2021 bol prístup do informačného systému technických kontrol plne hradený práve z týchto nálepiek. Od 1.7.2021 však príde k zmene. Po novom sa bude zápis do tohto systému spoplatňovať priamo. Na konečného spotrebiteľa, teda majiteľa vozidla, by však takéto spoplatnenie informačného systému nemalo mať žiadny dopad. Systém bol spoplatnený stále, jeho prístup pre jednotlivé stanice technickej kontroly bol plne hradený z nákupu nálepiek. Fakturácia za používanie systému bude prebiehať vždy ku koncu mesiaca.

TK, EK a KO sú stále povinné

Ak si však myslíte, že tým, že si odstránite nálepky z auta, sa pre vás povinnosť navštíviť technickú alebo emisnú kontrolu v zákonom stanovených intervaloch končí, ste na omyle. Všetko pokračuje tak ako doteraz.

Príslušníci kontrolných úradov budú mať prístup ku kompletnej histórii vozidla cez informačný systém tak, ako to bolo aj doteraz. Odstránenie nálepiek má slúžiť len k zefektívneniu práce STK a taktiež k zrušeniu zbytočných nákladov, ktoré výrobou týchto nálepiek vznikali.

Prečítajte si aj:


Pri neustálom vylepšovaní motorov je nevyhnutné inovovať aj palivá

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie