Magazín

Toto sa stane s pneumatikou, ktorá sa točí rýchlosťou 1 332 km/h

Naposledy, keď sme vám priniesli článok s podobnou zaujímavosťou, bolo to o niekoľkých vrstvách aktívnej peny primrznutej na Hummer. Dnes to je trošku z iného súdku. Rovnaký tím nadšencov sa totiž zameral na to, čo sa stane s pneumatikou, ktorá sa točí až 10 437-krát za minútu.

Ekvivalentom k takejto rýchlej rotácie je rýchlosť 1 332 kilometrov za hodinu. Je to dokonca viac ako je rýchlosť zvuku. Tá totiž pri teplote 25 stupňov dosahuje „len“ 1 246 kilometrov za hodinu. Je nám jasné, že podobný experiment nemá v súčasnom svete automobilizmu reálny základ, no aj tak je zaujímavé sledovať správanie materiálu pneumatiky.

Sústava, ktorá dopomohla pneumatike k takejto rýchlosti pozostávala zo starého motoru Toyota s objemom 2,5 litra, ku ktorému bolo pomocou špeciálneho diferenciálu pripojené koleso. Následne bolo RPM metra odmerané, koľkokrát za minútu sa koleso otočilo. Finálne číslo 10 437-krát dokázalo pneumatiku doslova roztrhať na kusy. Išlo pritom o úplne novú pneumatiku, ktorá nemala žiadne povrchové poškodenia. No veď posúďte sami...

Prečítajte si aj:


Pri neustálom vylepšovaní motorov je nevyhnutné inovovať aj palivá

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.