Magazín

Toto sa stane s pneumatikou, ktorá sa točí rýchlosťou 1 332 km/h

Naposledy, keď sme vám priniesli článok s podobnou zaujímavosťou, bolo to o niekoľkých vrstvách aktívnej peny primrznutej na Hummer. Dnes to je trošku z iného súdku. Rovnaký tím nadšencov sa totiž zameral na to, čo sa stane s pneumatikou, ktorá sa točí až 10 437-krát za minútu.

Ekvivalentom k takejto rýchlej rotácie je rýchlosť 1 332 kilometrov za hodinu. Je to dokonca viac ako je rýchlosť zvuku. Tá totiž pri teplote 25 stupňov dosahuje „len“ 1 246 kilometrov za hodinu. Je nám jasné, že podobný experiment nemá v súčasnom svete automobilizmu reálny základ, no aj tak je zaujímavé sledovať správanie materiálu pneumatiky.

Sústava, ktorá dopomohla pneumatike k takejto rýchlosti pozostávala zo starého motoru Toyota s objemom 2,5 litra, ku ktorému bolo pomocou špeciálneho diferenciálu pripojené koleso. Následne bolo RPM metra odmerané, koľkokrát za minútu sa koleso otočilo. Finálne číslo 10 437-krát dokázalo pneumatiku doslova roztrhať na kusy. Išlo pritom o úplne novú pneumatiku, ktorá nemala žiadne povrchové poškodenia. No veď posúďte sami...

Prečítajte si aj:


Pri neustálom vylepšovaní motorov je nevyhnutné inovovať aj palivá

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Indian Springfield Dark Horse
Testy autoškoly

Test Indian Springfield Dark Horse: Dobrodružná Amerika

Predstavy ľudí o Amerike majú mnoho podôb. Od opálených tiel na plážach v Miami, cez bohatých obchodníkov v New Yorku, až po fi lmové celebrity v Los Angeles či bezbrehú zábavu v Las Vegas. Medzi tým sú nekonečné priestory, ktoré v predstavách križujú chlapíci na motocykloch. Presne k tejto poslednej predstave sa hodí aj náš spoločník Indian Springfield Dark Horse.