Magazín

Jeremy Clarkson si vyskúšal Teslu Model X. „Je ohromujúca...“

Tesla Model X, Jeremy Clarkson
Zdroj: Redakcia

Nie pochýb o tom, že Jeremy Clarkson nepatrí medzi najväčších fanúšikov Tesly. Jeden z najprominentnejších novinárov špecializujúcich sa na motorizmus už v minulosti čelil nejdenému obvineniu zo strany americkej firmy. Najmä po jeho "nie celkom prívetivom" teste na starú Teslu Roadster. Nedávno si však vyskúšal veľké SUV Model X a bol ním doslova ohromený.

Clarkson sa k testu dostal v rámci show The Grand Tour. Napriek svojej histórii a povesti, Clarkson v reportáži venovanej Tesle Model X vyzdvihol viacero jej vlastností. Ide predovšetkým o možnosť čiastočne autonómnej jazdy, kedy si Tesla dokáže nielen držať navolený jazdný pruh, ale taktiež aj prechádzať medzi nimi či riešiť akékoľvek dopravné situácie. V niektorých prípadoch v meste dokáže Tesla autopilot reagovať aj na stopky, križovatky či dokonca svetelnú signalizáciu.

Tesla Model X: elektrická facka

Ďalšia vec, ktorá ho ohromila bolo pohodlie na palube. Podľa jeho slov je Model X najpohodlnejším autom aké kedy šoféroval. Je to predovšetkým spôsobené tým, že vďaka pokročilému autopilotovi je jediná vec, ktorú musí šofér urobiť to, že je fyzicky prítomný v aute.

Jeremy v teste taktiež vyzdvihol aj možnosť privolania si auta prostredníctvom smartfónu. Túto funkciu využijete napríklad pri tesných parkovacích miestach. Tesla Model X je totiž na európske pomery pomerne široké auto. Funkciu privolania auta cez telefón môžete využiť aj keď chcete urobiť dojem na priateľov.

Nechýbal ani poriadny porovnávací test. V rámci videa sa Model X popasoval v šprinte so 600-koňovým Audi R8 V10 TFSI. Normálne rodinné SUV by proti tejto svalnatej Audi asi nemalo žiadnu šancu. Tesla spoločne s aktivovaným módom LUDICROUS aj napriek svojej váhe a konštrukcii dokázala R8 v tejto disciplíne poraziť. No a napokon nechýba ani poriadna oslava v Celebration mode.

Na záver treba počítať s klasickým testom s anglickým humorom. Každopádne, Tesla má určite čo ponúknuť. Vzhľadom k svojej cenovke však nie je pre každého. Aj preto je možnosť výberu lacnejšieho Modelu 3, ktorý by sme cenovo mohli zaradiť k autám strednej triedy. Koniec koncov, pozrite sa na video.