Magazín

Vedci tvrdia, že šoférovanie je zdraviu prospešná činnosť! Pomáha znižovať riziko viacerých chorôb

Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG (2020)

Štúdia odhalila, že sedenie za volantom vozidla môže znížiť riziko demencie a poskytnúť starším ľuďom ďalšie zdravotné výhody. Vedenie vozidla by údajne malo nielen podporiť kognitívne funkcie a znížiť riziko ďalších problémov ako je napríklad demencia, ale niektorí dokonca hovoria aj o spomalení procesu starnutia. Výskum odhalil, že akonáhle starší dospelí prestanú viesť vozidlo alebo sú nútení vzdať sa vodičského preukazu, stav duševného a fyzického zdravia má tendenciu poklesnúť.

Samozrejme, mnohé problémy súvisia s psychikou človeka a podobná strata nezávislosti môže často viesť k pocitom depresie. Predchádzajúce štúdie podporujú tvrdenie, že rozlúčenie sa s vedením vozidla môže preukázateľne navodiť depresívne príznaky. Profesor Dr Guohua Li z Kolumbijskej univerzity v New Yorku uviedol: „Pre mnohých starších dospelých je vedenie vozidla súčasťou ich každodenného života a je silným indikátorom sebakontroly, osobnej slobody a nezávislosti od okolia. Žiaľ, jedného dňa bude takmer nevyhnutné čeliť rozhodnutiu prestať šoférovať z dôvodu vysokého veku, pretože kognitívne a fyzické funkcie už jednoducho nebudú na akceptovateľnej úrovni.“

V takom prípade je dôležité uvedomiť si možné nepriaznivé dôsledky, ktoré môže so sebou prinášať strata pôžitku zo šoférovania. Odborníci preto odporúčajú vypracovať si individuálne plány na udržanie mobility a sociálnych funkcií. Aj keď v súčasnosti neexistuje nijaká horná veková hranica pre vedenie vozidla, čoho dôkazom môže byť napríklad britská panovníčka, a preto ak nemáte zdravotné ťažkosti, ktoré by ovplyvňovali vaše vedenie vozidla, môžete naďalej pokračovať v tejto zdraviu prospešnej činnosti.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!