Magazín

MBUX Hyperscreen: Mercedes ukázal ohromujúci prístrojový panel z očakávanej limuzíny EQS

Špičkové vizuálne a grafické vyhotovenie v novom modro-oranžovom motíve, schopnosť učiť sa od svojho majiteľa pomocou umelej inteligencie, radikálne zjednodušené ovládanie.

To sú iba niektoré z kľúčových vlastností nového prístrojového a ovládacieho panela MBUX Hyperscreen, ktorý bude dostupný v pripravovanom elektrickom vozidle Triedy EQS od značky Mercedes-Benz.

Nemecká automobilka usilovne pracuje na tom, aby mali jej modely výrazný náskok pred konkurenciou aj vďaka technológiám, ktoré sú doslova na dosah vodičovi a spolujazdcom. V tomto prípade aj na dosluch, kedže hlasové ovládanie zohráva v systéme MBUX jednu z kľúčových úloh.

MBUX Hyperscreen vyzerá a snaží sa budiť dojem jedného obrovského kompaktného displeja, ale v skutočnosti sa jedná o systém displejov osadený v zakrivenom sklenom paneli.

MBUX Hyperscreen v pripravovanom Mercedes-Benz EQS (2022)

Toto nové riešenie môžeme považovať za prirodzenú evolúciu zobrazovacích jednotiek, ktoré značka Mercedes-Benz vyvíja už dlhé roky.

Keď automobilka v predchádzajúcej generácii Triedy S použila koncepciu spojeného prístrojového panela a centrálneho displeja, vzbudila tým veľké ohlasy a zdalo sa, že práve toto je tá správna cesta. Napriek tomu najnovšia generácia Triedy S zmenila prístup a tieto displeje oddelila, a to zásadným spôsobom.

Návrat k vizuálne spojeným displejom v pripravovanej Triede EQS je tak pre mnohých prekvapením i potešením zároveň.

Prečítajte si aj:


Nový Mercedes-Benz Triedy S: Najvyspelejšie auto súčasnosti?

Redakcia (s)


Vyššia cena, viac výbavy

Dôvody, prečo sa Mercedes-Benz rozhodol takto rozlíšiť konvenčnú Triedu S od elektrickej EQS, podľa všetkého spočívajú v snahe tejto automobilky v niektorých ohľadoch upustiť od unifikácie interiérov.

Elektrické automobily sa totiž od tých súčasných nelíšia iba iným pohonom, ale komplente odlišnou filozofiou používania a ovládania, čomu zodpovedá aj odlišný prístup pri vývoji interiéru ako takého. Okrem toho, predpokladáme, že Trieda EQS bude v predaji figurovať s veľmi vysokými nadobúdacimi cenami, automobilka potrebuje tieto ceny obhájiť nielen vzhľadom a pohonom. Pre porovnanie, Mercedes-Benz Triedy GLC sa dá na Slovensku kúpiť od 50 490 eur, elektrická alternatíva EQC stojí už 77 508 eur. No a Trieda S v novej generácii dnes výjde na minimálne 104-tisíc eur.

Najlepšie displeje sveta a ovládanie bez tlačidiel

Pokiaľ by vás zaujímali technické detaily MBUX Hyperscreen, výrobca si tie podstatné, ako rozlíšenie a uhlopriečky, zatiaľ ponecháva pre seba.

V tlačovej správe však uvádza, že displeje využívajú obrazovú technológiu OLED, ktorá je príznačná dokonalou reprodukciou čiernej farby a tým, že jednotlivé pixely doslovne svietia (na rozdiel od LCD panelov, ktoré sú len podsvietené). Homogénny lesklý povrch MBUX Hyperscreen pozostáva z troch tenkých ochranných vrstiev „Silver Shadow“ a z pohľadu vodiča a pasažiera sa má vďaka ambientnému podsvieteniu v spodnej časti zdať, že displeje vystupujú z lesklej plochy zakriveného panela.

Spolujazdec má k dispozícii vlastný displej, ale výrobca vo svojej správe pripomína, že hoci bude možné obsah na MBUX Hyperscreene nastaviť do jedného zo siedmich režimov, konečná ponuka režimov sa bude líšiť v závislosti od regiónu a miestnej legislatívy. Ak na mieste spolujazdca nikto nebude sedieť, namiesto obsahu sa na tomto displeji zobrazí grafika s hviezdami.

Zaujímavosťou je, že manuálne ovládače výduchov klimatizácie sú priamo zasadené do tejto lesklej čiernej plochy. Jedná sa o jediné manuálne ovládače na paneli, pretože očakávame, že všetky ostatné v Triede EQS už budú iba virtuálne.

MBUX Hyperscreen v pripravovanom Mercedes-Benz EQS (2022)

Zo skúsenosti už dnes vieme potvrdiť, že hoci sa Mercedes-Benz aj v Triede S vydal cestou simplifikácie ovládania a redukcie tlačidiel, z hľadiska ergonómie ovládania to nie je žiadny krok späť. Systém MBUX druhej generácie skrátka vychytal všetky eventuálne nedostatky a preto nemáme obavy, či bude MBUX Hyperscreen aj prakticky použiteľný.

„MBUX Hyperscreen je aj mozgom, aj nervovým systémom auta,“ hovorí Sajjad Khan, člen predstavenstva manažmentu v Mercedes-Benz.
„MBUX Hyperscreen je aj mozgom, aj nervovým systémom auta,“ hovorí Sajjad Khan, člen predstavenstva manažmentu v Mercedes-Benz.
„Spojili sme technológie s dizajnom fascinujúcim spôsobom, ktorý zákazníkovi ponúka bezprecedentnú jednoduchosť používania. Milujeme jednoduchosť, v MBUX sme dosiahli novú úroveň,“ hovorí Gorden Wagener, šéf dizajnu v Daimler Group.
„Spojili sme technológie s dizajnom fascinujúcim spôsobom, ktorý zákazníkovi ponúka bezprecedentnú jednoduchosť používania. Milujeme jednoduchosť, v MBUX sme dosiahli novú úroveň,“ hovorí Gorden Wagener, šéf dizajnu v Daimler Group.

Za poskytnutie fotografií a informácií k tomuto článku ďakujeme spoločnosti Mercedes-Benz Slovakia.

Prečítajte si aj:


Tisíc kilometrov s Mercedes-Benz GLA 200d za 47 784 €: Obraz doby (test)

ERIK STRÍŽ


NAJLEPŠÍ Z NAJLEPŠÍCH: Mercedes-AMG GT 63 S 4MATIC+ prekonalo všetky rekordy Zeleného pekla!

ERIK STRÍŽ


Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk