Magazín

5 tipov, ako bezpečne uložiť auto na zimný spánok

Unio

Aj keď je december posledné roky, čo sa týka počasia, mierny, niektorí z nás sa rozhodnú cez zimné mesiace radšej na svojom aute nejazdiť. Dôvody? Bezpečie. Panika zo zimných ciest a námrazy. Viac než jedno auto. Alebo len túžba ušetriť za zimné pneumatiky. Nech už je vaším prípadom ktorýkoľvek, určite oceníte základné rady, ako správne zazimovať auto. Na čo nezabudnúť?

1. Buď garáž alebo plachta

Na uskladnenie auta na zimu je ideálna suchá garáž so stálou teplotou. Pozor na vysokú vlhkosť, spôsobujúcu hrdzavenie karosérie! Pokiaľ nemáte k dispozícii garáž, aspoň prikryte auto vodeodolnou plachtou, ktorá ho udrží v suchu a čistote.

2. Autoumyváreň a vosk

Ak sa na vašom aute nechystáte zopár týždňov alebo mesiacov jazdiť, doprajte mu pred zimným odpočinkom ten najlepší program v autoumyvárni. Okrem toho ho dajte navoskovať, aby ste ochránili lak a karosériu pred koróziou.

3. Pneumatiky

Gumy nahustite na tlak odporúčaný výrobcom vozidla pre jeho plné zaťaženie. Nech v nich po dlhšom státí nezostanú pretlačené plôšky. Plus ho raz za čas bez naštartovania popostrčte.

4. Benzín a ostatné kvapaliny

Žiadne zazimovanie auta sa nezaobíde bez doplnenia všetkých potrebných kvapalín:

  • Pred odstavením auto natankujte. Až po okraj. Prečo? Benzín totiž absorbuje vzdušnú vlhkosť. Zabránite tak hrdzaveniu oceľových nádrží.
  • Pokiaľ bude auto stáť dlhšie než 30 dní, potrebujete nový motorový olej . Ten použitý totiž obsahuje sadze a zvyšky nespáleného paliva, ktoré môžu poškodiť motor.
  • Z ostrekovačov vystriekajte vodu, nahraďte ju nemrznúcou kvapalinou s antikoróznymi látkami. Tú nalejte tiež do chladiča.

5. Autobatéria

Vybitá autobatéria zamrzne už pri pár stupňoch pod nulou. Pozor, mohla by sa roztrhnúť a zničiť vám motor! Ak je však batéria nabitá, nič nehrozí.

Aj keď sa najbližšie obdobie nechystáte na vašom vozidle na cesty, mali by ste mať vybavené potrebné poistenie auta. Vyskladajte si ho podľa svojej potreby. Vyberte si aspoň jedno hlavné a k nemu si môžete pridať ľubovoľné ďalšie doplnkové. Zo zákona je však povinné pzp na auto a bez havarijného poistenia sa dnes už nezaobídete. Nikdy neviete, čo sa stane, tak buďte pripravení s predstihom. Aj keď sa práve chystáte spolu s autom na zimný spánok.