Magazín

Čo poviete na papamobil novej generácie? Pápež František bude jazdiť na vodíkom poháňanej Toyote Mirai

Papamobil má dĺžku 5,1 metra a výšku 2,7 metra (vrátane špeciálnej strechy), čo umožňuje pápežovi stáť tak, aby bol viditeľný. Nový papamobil bol použitý počas minuloročnej návštevy Japonska.

Toyota Mirai na vodíkový pohon má byť potvrdením pápežových slov o klimatickej zmene, ktorej čelíme. Rovnako ako predchádzajúce papamobily, aj tento musel byť prispôsobený špecifickým potrebám hlavy katolíckej cirkvi. Najviac viditeľným je vyvýšené zadné sedadlo s ochrannou bariérou, vďaka ktorej môžu ľudia jasne vidieť pápeža počas jeho verejných vystúpení.

Vozidlo má tiež LED svetelný systém, dve vatikánske vlajky umiestnené pred čelným sklom na karosérii, pozlátené vatikánske znaky a schod vedúci k vyvýšenému sedadlu, ktorý má pápežovi umožniť pohodlné nastupovanie a vystupovanie.

Elektrická Toyota Mirai je poháňaná 153 bhp motorom, ktorý je napojený na hydrogénovo-elektrický generátor. Podľa automobilky hnacia sila poskytuje maximálny rozsah okolo 500 kilometrov. Hnacia jednotka generuje elektrinu kombinovaním vodíka s vonkajším vzduchom, jedinými emisiami je teda voda.

Do pápežovej flotily papamobilov patrí napríklad aj Fiat Panda, Mercedes G-Class a niekoľko Lamborghini. Toyota Mirai je však najekologickejším papamobilom, čím chce pápež komunikovať jeho hlboký záujem o globálne environmentálne problémy.

Prečítajte si aj:


Pápež dostal nový papamobil Mercedes M

Redakcia


Horúca správa: Nový papamobil pápeža Františka je špeciálne upravená Dacia Duster 4x4! Máme podrobnosti

Redakcia (s)


Pápežovo Lamborghini vyhral Čech, teraz nemá na jeho prevádzku

Redakcia (m)


Zdroje:

  • https://www.autoexpress.co.uk/toyota/mirai/108540/hydrogen-powered-toyota-mirai-popemobile-built-pope-francis
  • https://www.carscoops.com/2020/10/hydrogen-powered-toyota-mirai-has-just-joined-the-popemobile-fleet/