Magazín

Toto sú najpredávanejšie jazdenky na Slovensku! Radšej sa im však vyhnite

jazdené auto, peniaze, kúpa, financie,

Nové autá sú pre výpadky vo výrobe nedostupné kvôli enormným čakacím lehotám, preto je rozumnou možnosťou pozrieť sa po ojazdenom vozidle. Tých je ale na trhu menej a preto rastie aj ich cena, a to obzvlášť u súkromných a menších predajcoch, ktorí sa zbavujú vozidiel aj preto, aby si kompenzovali svoje finančné straty v dobe pandémie. Ojazdené automobily sú v súčasnosti prakticky najdostupnejšími vozidlami, ktoré sú ihneď k dispozícii. Rastie záujem aj o financovanie nákupu vozidiel na splátky.

Slovenskí motoristi dlohodobo uprednostňujú praktické prvky a neriešia len moderný vzhľad automobilu, ale hlavne úžitkovosť a bezpečnosť. Až 48 percent zákazníkov preferuje pri výbere karosériu kombi, ďalších 38 percent tvoria SUV a 14 percent zase MPV.

Najpredávanejšie rodinné jazdené autá
TOP 10 najpredávanejších rodinných jazdených áut.

Najobľúbenejším rodinným vozidlom je Škoda Octavia kombi, ktorá spĺňa požiadavky aj náročnejších rodičov, a to jednak po bezpečnostnej stránke, ale aj z hľadiska vnútorného priestoru vozidla a veľkosti kufra. Medzi ďalšie obľúbené „kombíky“ potom patria Volkswagen Passat, Škoda Fabia alebo Volkswagen Golf. Z SUV si rodiny vyberajú najčastejšie Kiu Sportage alebo Volkswagen Tiguan, z MPV potom Volkswageny Touran či Sharan.

Za kombi Slováci v priemere utratia 8 375 eur, za SUV 12 999 eur a najmenej za MPV (6 224 eur). Viac než 68 percent veľkopriestorových vozidiel jazdí na diesel, najčastejšie potom v prevedení kombi (78 %).

Pokiaľ však chcete pri kúpe jazdených áut ušetriť, radšej sa populárnym modelom z tabuľky vyhnite. Ich majitelia si pri predaji za vozidlo pýtajú viac peňazí napriek horšiemu stavu či najazdeným kilometrom. Oplatí sa preto poobzerať po menej atraktívnych značkách, ktoré ponúknu porovnateľné vozidlo za menej peňazí, prípadne v lepšom stave či s nižším nájazdom kilometrov. Zároveň pri nich existuje menšie riziko odcudzenia alebo podvodu.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!