Magazín

Nárast predaja áut počas koronakrízy? Jednej automobilke sa to darí

Kríza, ktorej v dnešnej dobe čelíme, zasiahla takmer všetky odvetvia priemyslu. Automobilové závody museli prerušiť alebo obmedziť výrobu, niektoré závody sa úplne uzavreli a klesol aj dopyt po autách.

Aby sa ekonomika krajín ako tak udržala, vlády musia podporiť firmy, ktoré zamestnávajú tisíce ľudí finančnými stimulmi alebo odpustením niektorých finančných záväzkov voči štátu.

Dopyt po luxusných autách neklesá

Stále sa však nájdu spoločnosti, ktoré aj v týchto ťažkých časoch dokážu profitovať. Prekvapivo je medzi nimi aj tradičná talianska automobilka Ferrari. Ferrari muselo rovnako ako iné automobilky kvôli bezpečnostným opatreniam uzavrieť svoje výrobné závody v Modene a Maranelle na dlhých 7 týždňov. Aj napriek tomu vyhodnotenie prvého kvartálu tohto roka prinieslo priaznivé výsledky. Predaj áut luxusnej značky stúpol podľa finančného portálu Bloomberg o 5 %.

Taliansko je jednou z najviac zasiahnutých krajín koronavírusom. Ferrari patrí k najdrahším automobilom na svete a uzatvorením svojich závodov sa znížil počet vyrobených áut o 2000 vozidiel. Objednávky však aj tak stále prichádzajú. Ako je to vôbec možné?

Finančný analytik spoločnosti Bloomberg Intelligence Michael Dean predpovedá Ferrari rast aj v druhej polovici roka. Usúdil tak na základe skúseností počas predchádzajúcich finančných kríz, kedy zostal dopyt po luxusných autách stále pomerne vysoký. Pozitívne čísla ukazuje aj nárast akcii Ferrari o 1,5 percenta.

Jedinou prekážkou, ktorá by mohla predaj značky znížiť, je druhá vlna pandémie v Taliansku, v dôsledku ktorej by museli byť opäť zatvorené výrobné závody.

Snaha dobehnúť zameškané obdobie

Po 7 týždňoch sa výrobné závody v Maranelle a Modene opäť otvorili a obnovili svoju výrobu. Predpokladá sa, že už budúci týždeň by mohli fungovať v plnej prevádzke. Aby dobehli zameškané, uvažuje sa aj nad predĺžením pracovného týždňa až do soboty a skrátením letnej dovolenky.

K stratám aj tak príde

Aj napriek tomu, že dopyt po autách Ferrari neklesol, predsa je jedna oblasť, v ktorej dôjde určite k stratám a tou je prerušená sezóna Formule 1. Ferrari má v tejto súťaži veľké zastúpenie, preto je logické, že príde aj o slušný balík peňazí.

Masívny výpredaj a akciové ceny sa u Ferrari zatiaľ veľmi neočakávajú, keďže dopyt po ich autách neklesá.