Magazín

Ako dlho sa vírus udrží na rôznych povrchoch a v prostrediach?

V uplynulých dňoch sme sa na našich stránkach viackrát venovali téme čistenia interiéru auta, aby bol bezpečný z hľadiska zamedzenia šírenia vírusových ochorení.

Dôsledné čistenie interiéru auta dnes má zmysel, pretože na povrchoch sa prípadné vírusy, či už samostatné alebo viazané na baktériách, môžu udržiavať niekoľko minút až niekoľko desiatok hodín. Dôležité je pripomenúť, žeak sa na danom materiáli vírus udrží, ešte automaticky neznamená, že na ňom prežíva na takej úrovni, aby bol schopný preniesť v prípade fyzického kontaktu sa na človeka a ďalej sa úspešne šíriť. Ale ak je možnosť, že šíreniu vírusu zabránime jednoduchými prostriedkami, mali by sme si na ne nájsť čas.

V publikácii s názvom Coronavirus Prevention Handbook: 101 Science-Based Tips That Could Save Your Life-Skyhorse (2020) od autorov Wang Zhou, Nanshan Zhong, Qiang Wang, Ke Hu a Zaiqi Zhang sa objavuje aj nasledovná tabuľka. Uvádza dobu prežitia koronavírusu COVID-19 na rôznych povrchoch a v rôznych prostrediach. Preložili sme ju do slovenčiny a pôvodné údaje o teplote v stupňoch Fahrenheita sme konvertovali na stupne Celzia.

Materiál, prostredie Teplota v °C Čas prežitia vírusu
Vzduch 10 - 15  4 hodiny
25  2 - 3 minúty
Kvapky menej ako 25 24 hodín
Nosový hlien 56 30 minút
Tekutiny 75 15 minút
Ruky 20 - 30 menej ako 5 minút
Netkaný materiál 10 - 15 menej ako 8 hodín
Drevo 10 - 15 48 hodín
Nehrdzavejúca oceľ (nerez) 10 - 15 24 hodín
75% alkohol akákoľvek menej ako 5 minút
Bielidlo akákoľvek menej ako 5 minút

Prečítajte si aj:


Prevencia pred koronavírusom: Ako si správne dezinfikovať auto?

Redakcia (m)


Hľadáte návod, ako si vydezinfikovať auto svojpomocne?

Peter Lacena